Služební cesta nebo dovolená? Pozastavují se obyvatelé Rumburku nad podivným usnesením rady města. Ta totiž vyslala osm lidí do ruského města Kiržač. Čtyři z nich jedou jako doprovod a vedoucí šestnácti rumburským dětem, které tam stráví čtrnáct dnů na letním táboře. Další čtyři mají v ruském městě radit místním zastupitelům.
„Jedeme jim vysvětlit, jak se spravuje město, vytváří podnikatelský sektor a podmínky pro rozvoj služeb,“ uvedl zastupitel Václav Staněk. On a starosta Jaroslav Sykáček, který se ale v Kiržači zdrží jen týden, jedou z titulu zástupců města. „Miroslav Vlk a Marie Mládková jedou proto, že se jedná o občany, kteří se zásadně podílejí na aktivním životě ve městě, například v těchto dnech kladli věnce u pomníků padlých polských vojáků,“ doplnil Staněk.
Už před několika lety uzavřel Rumburk partnerskou smlouvu s ruským městem Kiržač, kterou schválilo zastupitelstvo. Výměnné pobyty se odehrávají každý rok. Letos je hostitelskou zemí právě Rusko.
Rumburský místostarosta Darek Šváb, člen rady, která cestu schválila, přesně neví, kdo konkrétně bude tvořit zmíněnou delegaci, počet delegátů a dětí a ani kolik bude cesta stát. „Ročně hospodařím s miliony a částku, která určitě nebude vyšší než padesát tisíc, nenosím v hlavě,“ uvedl včera. Podle něj je pro město ale daleko levnější návštěva Kiržače, než být hostiteli.
To potvrdil i Staněk. Dodal, že město jim přispělo na cestu částkou sedmadvacet tisíc korun, deset tisíc věnovala delegaci Česko-ruská společnost, jejímiž členy jsou právě Vlk a Mládková. Pobyt a vše s ním spojené hradí hostitelé. Podle Staňka je hlavním cílem této cesty ukázat život v Rusku našim dětem. Pobytu se zúčastní děti z rumburských škol, kde se vyučuje ruský jazyk. Délku pobytu, která je pro děti i dospělé účastníky stejná, tedy sedmnáct dní, Staněk obhajuje. „Druhý týden budeme pomáhat vedoucím tábora při práci s dětmi a na celý pobyt jsem si vzal řádnou dovolenou,“ doplnil Staněk.