Nejmladší návštěvníci děčínského zámku už nemusejí dlouhé desítky minut poslouchat monotónní výklad o historii bývalého sídla hraběcí rodiny Thunů a samotného města Děčín. Právě naopak. Mohou se během prohlídek do osvětlování dějinných kapitol sami zapojovat a projevovat i zvídavost k tomu, o čem ve výkladu zmínka není.
„Měli jsme dojem, že klasická prohlídka na školní děti nefunguje tak, jak bychom si přáli. Právě proto jsme pro školní výpravy připravili speciální programy. Liší se podle věku školáků. Nejprve jsme si je v rámci spolupráce se základní školou Kamenická otestovali na výpravách z této školy a teď už sem začínají běžně chodit další objednané skupiny. Myslím, že nové pojetí prohlídek děti zaujalo,“ tvrdil František Šuman, který ve sdružení Iniciativa pro děčínský zámek šéfuje právě průvodcům.

Líbí se to všem

Nový prohlídkový program absolvovala i skupina kluků a děvčat ze čtvrté třídy ZŠ Komenského náměstí. „Líbilo se mi tady úplně všechno a taky jsme se dozvěděli spoustu nových věcí,“ hlásila jedna z dívek. Hlavu nejen jí, ale i ostatním děvčatům zdobily slušivé klobouky a páni kluci se zase mohli cítit veledůležitě s cylindry na hlavách. „To si děti připravily už ve škole, všichni si dali záležet a i mně se tady moc líbilo,“ pochvalovala si prohlídku třídní učitelka Ivana Czanová.
Čtvrťáci mohli okusit i atmosféru zámeckého plesu, učili se mazurku. „Myslím, že je to pro děti určitě vítané zpestření. Je to zajímavější a zapamatují si toho podstatně více, než kdybychom jim tady servírovali jen letopočty, události a jména bývalých zámeckých pánů,“ shrnula poznatky průvodkyně Stanislava Tůmová. Připomněla, že pozornějšími návštěvníky jsou právě menší děti, někteří starší školáci berou prohlídky jako dobrou příležitost k tomu, aby se mohli ulít z vyučování. „I když samozřejmě smyslem těchto prohlídek je také doplnění znalostí o regionální historii,“ dodala průvodkyně.