Přestože v těchto dnech probíhá v ulicích Děčína předem avizovaná akce Čisté město, některým lidem zřejmě její smysl unikl. Cílem akce sice je odlehčit domácnostem od objemnějšího odpadu, ale zároveň tak minimalizovat možnost, že se tyto již nepotřebné předměty jednoho dne ocitnou zcela anonymně na chodnících před domy nebo na černých skládkách. Vzhledem k tomu, že jsou do akce zapojeni všichni pracovníci technických služeb, jsou provozní hodiny obou děčínských sběrných dvorů pochopitelně omezeny. O tom informoval magistrát mimo jiné i prostřednictvím regionálních médií a svých internetových stránek.

Lidem je to málo

Přesto čekala na pracovníky technických služeb včera ráno nemilá podívaná, a to hned dvakrát. Před hlavní branou do areálu v bývalé pískovně v Poděbradské ulici se tyčily dvě hromady odpadů.
Nedočkavé původce nepořádku zřejmě neuspokojil fakt, že magistrát ve spolupráci s technickými službami během akce zajistil svoz odpadu na osmačtyřiceti místech ve městě. „Jsme zklamaní přístupem některých občanů,“ sdělil tiskový mluvčí technických služeb Petr Plíšek.
„Je nepochopitelné, že někde přijede s náklaďákem plným haraburdí a když je dvůr uzavřený, vůbec se nerozpakuje všechno svrhnout před oplocení areálu,“ doplnil jej šéf odboru místního hospodářství a majetku města děčínského magistrátu Tomáš Martinček.
Pravděpodobným původcem černé skládky přímo před sběrným dvorem byla možná stavební firma nebo někdo, kdo rekonstruuje rodinný domek nebo byt. „Za uložení odpadu mimo vyhrazená místo hrozí pokuta až padesát tisíc korun. Možná se v tomto případě podaří viníka dopadnout,“ tvrdila Hana Karasová z děčínského magistrátu při pohledu na hromadu povalujících se oken, sedací soupravu a další nábytek včetně zbytků stavebního materiálu.

Vloupání do dvora

Kromě hromad odpadu čekalo na pracovníky dvora ještě jedno překvapení. Někdo se vloupal do haly ve dvoře, kde doslova vykuchal různé elektrospotřebiče. „Případ jsme hned oznámili policii,“ řekl šéf sběrného dvora Václav Zdvořan. Zatím není jasné, jestli šlo o jednoho nebo více pachatelů. „Náš technik ohledal místo činu a nejbližší okolí, vyslechli jsme zdejší pracovníky. Jsme teprve na začátku vyšetřování,“ vysvětlil policista z děčínského obvodního oddělení.
Na první pohled bylo zřejmé, že z útrob několika přístrojů zmizely barevné kovy a další součástky. „Naštvalo nás to všechny. Elektrospotřebiče pečlivě třídíme a pak sem vtrhne banda zlodějů a udělá takovou spoušť,“ rozčilovala se Monika Bejstová, která má v děčínských technických službách na starosti separaci odpadů. Škoda je ale v těchto případech většinou malá. „Málokdy přesáhne pět tisíc, ale nám tím způsobuje komplikaci s následnou likvidací odpadu,“ uzavřel Plíšek.