Dvě stě sedmdesát tisíc. Pro malou obec nezanedbatelná položka. A přesně o tolik přišel sbor dobrovolných hasičů v Markvarticích po důmyslné krádeži zatím neznámého pachatele.
„Čerpadlo, vysílačky, motorovou pilu, kompresor, nové zásahové boty, rukavice, obleky, svítilny, lana, sekyry. Vypadá to, jako by vybavení někdo ukradl na objednávku. Jde totiž hlavně o hasičské věci, které prakticky nejde nijak jinak použít,“ sdělil velitel tamních hasičů Jiří Zach.
Konkrétní škoda přesahuje přes čtvrt milionu korun. To znatelně zatíží rozpočet obce. „V pondělí večer jsme probírali, jak problém vyřešit a kde peníze sehnat. V současné době děláme opatření, abychom část škod nahradili. Operativně jsme se rozhodli i pro sběr železa, z toho snad nějaké peníze získáme. Připravujeme také dopisy pro městské a obecní úřady, kdyby se chystali námi potřebované věci prodat, aby nás upřednostnili,“ přiblížil nynější situaci starosta Markvartic Petr Hodboď.
Obci pomáhají i firmy sponzorskými dary. „Dvacetitisícovým darem nám pomohla firma Kovo Děčín. Nyní je pro nás takováto podpora důležitá. Hasič není povolání, které člověk dělá pro sebe, ale především pro druhé, doufám, že se nyní vzájemná solidarita projeví,“ dodal Hodboď.
Vedení obce se nabízela i možnost veřejné sbírky. „Jedná se ovšem o složitou anabázi, než je možné sbírku vůbec začít, následují kontroly a podobně. Je to komplikovanější a trvalo by to více jak dva měsíce. Já nyní doufám, že celou ránu se nám podaří zacelit do konce srpna. Ještě se obrátíme na Ústecký kraj a oslovíme podnikatele, pomoci mohou i samotní čtenáři,“ specifikoval starosta.
Bolestivá je čtvrtmilionová rána nejen pro obec, ale hlavně pro samotné hasiče. „Málem jsem brečel, když jsem viděl, co všechno nám ukradli. Po sedm let, co jsem velitelem, jsme šetřili a postupně vybavení kupovali. Před měsícem jsme pořídili speciální boty pro celou jednotku za sedmdesát tisíc. Teď je skoro vše pryč,“ sdělil Zach. Dodal, že nejnutnější vybavení je již na cestě a věří, že za týden by mohli být hasiči, kteří své služby poskytují i okolním obcím jako je Huntířov, či Veselé, připraveni zasáhnout na sto procent.
Policisté zatím po pachateli intenzivně pátrají. Vedení obce i hasiči doufají, že viníka brzy chytí a že věci ještě nebudou rozprodané. „Policie od samého začátku, kdy byl případ devátého května nahlášen, pátrá po pachateli. Ten vylomil zámek vstupních dveří zbrojnice a vnikl dovnitř. Odtud odnesl věci nezanedbatelné hodnoty k újmě obecního úřadu. Pachateli hrozí vzhledem k výši škody trest odnětí svobody v rozmezí šest měsíců až tři roky,“ řekla k současnému stavu vyšetřování policejní mluvčí Aneta Zdobylaková.