Stále většímu náporu žádostí o vyřízení osobních dokladů musí čelit oddělení správních agend děčínského magistrátu. Přesto se tam nekonečné fronty čekajících, které byly téměř pravidelností ještě před nějakým časem, už netvoří.
„Lidé mají možnost domlouvat si termíny, kdy si chtějí přijít vyřídit své záležitosti, nejen prostřednictvím krátkých textových zpráv z mobilních telefonů, ale teď už také i s využitím elektronické pošty,“ připomněla další novinku vedoucí oddělení Miroslava Višínová.
Ne každý ale má možnost objednat se na úřad v časovém předstihu s využitím služeb elektronických prostředků. Zejména mnozí starší lidé, kteří přijíždějí do Děčína z okolních vesnic, nemají třeba ani tušení, jaké organizační novinky při vyřizování osobních dokladů nastaly.
„Vezmu si tady lístek a čekám, kdy se objeví na displeji moje číslo. Myslím si, že to bude chvilka, ale mezitím přijde několik dalších lidí. Mrknou na hodinky a jdou rovnou k přepážce. Tak se ozvu, aby nepředbíhali a oni argumentují, že se objednali přes internet. Já takovou možnost nemám a ani mít nebudu, takže tyhle novinky jsou dobré jen pro někoho,“ rozčilovala se třiašedesátiletá paní, která nechtěla zveřejnit své jméno. Přijela z Arnoltic. Dodala, že pro lidi objednávané přes mobily a internet by měla fungovat zvláštní přepážka.
„Možná by to za zkoušku stálo, ale při stávajícím personálním obsazení k takovému řešení sotva můžeme přikročit. Bylo by to těžko uskutečnitelné i v době dovolených nebo onemocnění některé pracovnice,“ tvrdil vedoucí odboru správních činností a živnostenský úřad Oldřich Tomášek. Pro vedení děčínského magistrátu je ale rozhodující produktivita práce. S personálním posílením pracoviště správních agend proto radnice nepočítá.
„Elektronické objednávání prostřednictvím SMS nebo internetu je ve stadiu ověřovacího provozu a hledáme cesty, jak tuto službu občanům co nejvíce zracionalizovat. Pravidelně vyhodnocujeme odbavování občanů na jednotlivých přepážkách, sledujeme jak dobu čekání jednotlivců na odbavení, tak čas setrvání u přepážky. Porovnáváme produktivitu práce i s ostatními velikostně srovnatelnými městy. Musím zdůraznit, že Děčín se řadí mezi ta města, kde čekání u přepážek se v posledních dvou letech podstatně zkrátilo. V současné době jsou stížnosti občanů spíše ojedinělé a jsou výjimkou. Pokud bychom uvažovali o personálním posílení, je potřeba zvážit i otázku ekonomickou. Každé nové pracovní místo dotuje magistrát z rozpočtu města Děčín částkou bezmála půl milionu korun,“reagoval tajemník magistrátu Jaromír Zajíček