Lidé v Děčíně se pustili do velkého jarního gruntování. V rámci akce Čisté město začaly od počátku tohoto týdne ze sklepů, garáží, kůlen a zahrad mizet hromady nepotřebných věcí. Končí v útrobách kontejnerů, které pracovníci děčínských technických služeb přistavují na určená stanoviště. Těch je na území Děčína osmačtyřicet.
„Máme za sebou svoz těchto odpadů z několika prvních míst a lidé možnosti, jak se snadno zbavit všeho, co už nepotřebují, využívají v maximální míře,“ hodnotila začátek akce Monika Bejstová, která má v děčínské městské akciovce na starosti separaci odpadů.
Vyřazené koberce, křesla, skříně a další starší nábytek, nefunkční televizory, lednice, monitory od počítačů, zbytky barev a chemikálií vozili na určené stanoviště i obyvatelé ve spádové oblasti horní části Slovanské ulice. „Se vším možným jsme ke kontejneru zajeli několikrát. Nepotřebných věcí se u nás nahromadilo i díky rekonstrukci domu poměrně dost,“ hlásili Jiří a Táňa Lorencovi.
Na Slovanské se vršily na zvláštní hromadě i pneumatiky. „Těch se motoristé rádi zbavovali a ještě budou i v dalších místech. Využili možnosti, že při této akci za jejich odevzdání k odvozu nemusí nic platit,“ poznamenal náměstek ředitele technických služeb Václav Svoboda.
Zklamaní z organizace svozu jsou skupinky sběračů kovů, kteří v minulosti od kontejnerů brali vše, co by se dalo zpeněžit. „Na hlídání stanovišť jsme najali pracovníky místní bezpečností agentury, kteří dohlížejí právě na to, aby se podobné případy neopakovaly,“ vysvětlil šéf odboru místního hospodářství a majetku města děčínského magistrátu Tomáš Martinček. I tentokrát sice někteří sběrači měli zájem o železo a barevné kovy, ale z navštívených stanovišť odjížděli s nepořízenou.
Děčín na mimořádné svozy velkoobjemového a nebezpečného odpadu na akce Čisté město vyčlenil ve svém rozpočtu milion a sto tisíc korun. „Budou-li celkové náklady vyšší, samozřejmě je město musí uhradit,“ poznamenala Hana Karasová z odboru místního hospodářství a majetku města děčínského magistrátu.