Zájem škol o primární prevenci v oblasti drog stále trvá. Přestože má každá základní, střední škola i odborné učiliště svého metodika primární prevence z řad učitelů, obracejí se také na K–Centra. Ty jsou na Děčínsku jen dvě. V Děčíně pod hlavičkou Centra sociálních služeb, v Rumburku zaštiťuje K–Centrum sociálně právní agentura White Light.
„Rozeslali jsme školám ve Šluknovském výběžku nabídku ucelených přednášek a můžu říct, že zájem je veliký,“ uvedl Vítek Jelínek z rumburského „káčka“. Dodal ale, že do konce školního roku jsou přednášky pozastavené vzhledem k odchodu jedné pracovnice. „Školy teď mají jiné starosti, ale do začátku nového školního roku se programy zase rozběhnou,“ řekl Jelínek.
Zájem škol potvrdila také vedoucí děčínského K–Centra Lucie Plíhalová. Dodala ale, že děčínské zařízení preferuje školy, kde je spolupráce návázná. „Ta je například s děčínským gymnáziem, tady funguje dobře už několik let,“ sdělila. Její slova potvrdil i ředitel děčínského gymnázia Václav Lešanovský. „Pravidelně spolupracujeme s K–Centrem a také s policií při různých osvětových akcích,“ uvedl ředitel.
V některých případech posílají do K–Centra školy zmatené a bezradné rodiče. „Mnoho z nich totiž o existenci K–Centra vůbec netuší , i když je osvěta poměrně dobrá. Dovídají se o něm, až když se jich problém začne dotýkat,“ doplnila Plíhalová.
„Primární prevence na naší škole je velmi důležitou součástí výchovy a vzdělávání,“ uvedl ředitel Základní školy Na stráni Vít Průša. Dodal, že kromě práce s dětmi na protidrogové prevenci se pedagogové zabývají též ubližováním mezi žáky.
Do týmu pedagogických pracovníků přijali v nedávné době také psychologa. Děti prakticky upustily od používání schránky důvěry a komunikují s pedagogy buď přímo nebo prostřednictvím e-mailů či na školním parlamentu. „Kolektiv žáků je velikou skupinou mladých lidí a tato práce nebude nikdy u konce. Jen si přejme mít oči otevřené, abychom si některých věcí nevšimli pozdě,“ dodal Průša.