Lékaři v Děčíně už zaznamenali první případ infekční klíšťové encefalitidy. Nakažený muž se v současné době léčí na infekčním oddělení ústecké nemocnice. Vzhledem k teplé zimě klíšťata vylezla podstatně dříve. Hrozí jejich přemnožení, ale vakcíny je nedostatek. Lékárny v Děčíně a okolí mají jen dětskou, ta pro dospělé je téměř všude vyprodaná. „Většinu vakcíny mají zdravotní ústavy, tam by se zájemci měli v současné době obracet,“ řekl magistr lékárny Top u děčínské Hypernovy Pavel Harmáček. Jeho slova potvrdila také Jana Laštůvková ze Zámecké lékárny. „Stejnou odpověď uslyšíte všude, pacienty, kteří potřebují vakcínu na přeočkování, posíláme do zdravotního ústavu do Ústí nad Labem,“ vysvětlila lékárnice. Lékaři se často shodují, že na zvýšeném zájmu o tento druh vakcíny mají podstatný vliv také televizní reklamy. Ve Zdravotním ústavu Ústí nad Labem je vakcíny zatím dostatek. „Podle pokynů ministerstva zdravotnictví ale očkujeme v současné době jen ty, kteří mají už první očkování za sebou,“ uvedla lékařka Pavla Vejvalková.
Dodala, že podle zpráv z ministerstva by se ale očkovací látka měla do dvou týdnů objevit znovu v lékárnách.
Přestože se doporučuje očkovat proti klíšťové encefalitidě v zimě, ještě není pozdě. „Člověk je chráněn už čtrnáct dní od podání druhé dávky,“ vysvětlila Lenka Šimůnková, lékařka z děčínské hygienické stanice. Dodala, že loňská ohniska, kde byla infikovaná klíšťata objevena, se mohou vinou teplého počasí rozrůstat.
„Samozřejmě se ještě nedá přesně odhadnout, do jaké míry se ohniska rozrostou, ale bude-li sucho a teplo, můžeme s tím počítat,“ doplnila. Za ohniska označili oborníci v loňském roce například okolí vrchu Chlum, na druhé straně Labe Chmelový a Popovický vrch, ale také Maxičky, Ludvíkovice a Folknáře a nově se infikovaná klíšťata objevila také na Nové Olešce.
V loňském roce zaznmenala děčínská hygienická stanice sedmadvacet případů nakažení klíšťovou encefalitidou a u více než čtyřiceti lidí se objevila lymeská borelióza. U boreliózy ale mohou být čísla daleko vyšší. „Zatímco infekční klíšťová encefalitida je jen v určitých oblastech, zejména v povodí Labe a Ploučnice, klíšťata infikovaná lymeskou boreliózou mohou být všude a její příznaky nemusí postižený ani lékař hned odhalit,“ doplnila Šimůnková.