Většině maturantů na Děčínsku už začal svatý týden, čas, ve kterém ještě mají čas připravit se k maturitní zkoušce. Někteří studenti si ale na prověrku svých vědomostí musí počkat delší dobu. K maturitě je zatím nepustí nedostatečná z některého z předmětů.
„Může to být maximálně u dvou předmětů. Pak mají šanci si koncem prázdnin prospěch opravit a v září vykonat maturitní zkoušku. V případě naší školy jde o devět studentů z celkového počtu skoro devadesáti maturantů ve třech třídách,“ vysvětlil ředitel děčínské Evropské obchodní akademie Jiří Petrášek.
Také asi desítku studentů čtvrtých ročníků střední průmyslové školy stavební v Děčíně čekají nejprve opravné zkoušky a pak maturita. „Záleží na nich samotných, jestli dokáží trávit čas prázdnin ve společnosti učebnic a své znalosti si doplní tak, aby mohli odmaturovat,“ poznamenal ředitel Jan Vyhnálek.
Pro úspěšné maturanty z děčínské stavební průmyslovky většinou platí, že pokud nejdou třeba dál studovat, poměrně bez problémů nacházejí hned zaměstnání uplatnění a nemusí si tak dělat starosti s uplatněním v oboru.
Poslední zvonění si minulý pátek mohli zvesela užívat všichni studenti čtvrtých ročníků děčínského gymnázia.
„K maturitám jdou všichni, nemáme žádné propadlíky,“ hlásil ředitel Václav Lešanovský.
Samotní maturanti ale úplně v klidu nejsou. „Největší hrůzu mám z němčiny,“ strachovala se Jaroslava Ježková. Její spolužačka Lenka Houdová se zase obávala psychologie. Obě ale svorně tvrdily, jak jsou rády, že studují na humanitním gymnáziu. Nejhorší by pro ně totiž byla matematika.