Lidé, kteří se rozhodli pořídit si vlastní bydlení, dávají při individuální výstavbě stále častěji přednost menším obcím a vesnicím před stavbou svých rodinných sídel přímo ve městech. Dokumentují to nejen přibývající počty žadatelů o stavební parcely, ale i rozrůstající se staveniště domků v nejbližším okolí Děčína.
„Je to trend, který trvá už několik let. Naše poznatky signalizují, že takových stavebníků skutečně valem přibývá. Záleží pak na dotyčné obci, jaké má jednak možnosti nabízet volné parcely, ale také na tom, jestli vychází stavebníkům vstříc třeba tím, že v lokalitách uvažované výstavby pomůže vybudovat potřebné inženýrské sítě, “ poznamenal šéf stavebního úřadu děčínského magistrátu Aleš Höll.
Mezi místa, kde i nadále potrvá intenzivnější stavební ruch právě kvůli budování nových rodinných domků, patří především Malšovice. „Dvacet domků už jsme nechali zasíťovat, tam už se výstavba chýlí ke konci. Zároveň vyřizujeme všechny potřebné náležitosti k vybudování skoro šedesáti domků na dalších vytipovaných parcelách,“ uvedl starosta Pavel Plachý.

Cena vzrostla

Pro dřívější výstavbu obec kupovala metr čtvereční stavební parcely za necelých deset korun, stavebníky vyjde po vybudování inženýrských sítí na zhruba dvě stě korun. „V případě dalších nových domků to bude už za jiných podmínek. Pokud zajistíme i kanalizaci a výstavbu čistírny odpadních vod, ty náklady budou podstatně vyšší,“ dodal malšovický starosta.
Desítky dalších nových domků vyrostou i v Ludvíkovicích. I tam obec pro stavebníky zajišťuje potřebné technické zázemí. „Přáli jsme si mít s rodinou domek na mírném jižním svahu, s krásným rozhledem do krajiny. Nezůstalo jen u snů a představ, protože takové bydlení k naší spokojenosti jsme tady našli,“ tvrdil Milan Zákoutský, který se přestěhoval z děčínského paneláku do nového domku v Ludvíkovicích.

Zájem trvá

Zájem o individuální výstavbu zaznamenávají i radnice v Růžové, Arnolticích, Merbolticích, Těchlovicích a dalších místech. Smůlou pro samotné stavebníky je ale fakt, že obce už mnoho vlastních pozemků většinou nemají a cenové požadavky dalších vlastníků na prodávané parcely jsou výrazně vyšší. Cestu k další výstavbě leckde otevřou dokončované změny územních plánů. „Je to i případ naší obce, kde by v brzké době mohlo vyrůst více než dvacet domků. Převážně ale na pozemcích soukromých vlastníků,“ vysvětlila starostka Těchlovic Jaroslava Hýlová.
Stoupající zájem o individuální výstavbu zaznamenávají i projekční kanceláře. „Někteří lidé si vybírají z nabídky typizovaných domků, které specializované stavební firmy dokáží postavit takříkajíc na klíč v poměrně krátké době,“ připomněl děčínský projektant Gustav Behina.