Stavět nové objekty ať už k bydlení nebo k jinému účelu využití bude ve volné krajině Děčínska pro stavebníky stále komplikovanější. Na přísnějším posuzování těchto staveb se při nedávném společném jednání dohodli ochránci přírody se zástupci stavebních úřadů v regionu.
Mnozí lidé se v rámci restitucí stali vlastníky pozemků, které sami nepotřebují, a tak je prodali, nebo se k takovému kroku chystají. Noví vlastníci si je pořizují právě s úmyslem jejich využití k výstavbě. Ta se ale musí řídit jistými pravidly, mezi něž patří samozřejmě i hlediska posouzení vlivu stavby na vzhled okolní krajiny. „Právě tato kritéria pro schvalování předkládaných projektů staveb jsme si společně ujasňovali,“ vysvětlila stavební technička děčínské správy Labských pískovců Ivana Klusáčková.
Snahou jednotného postupu je maximálně omezit stavby ve volné krajině. Platí obecná zásada, že nové objekty lze umísťovat v už zastavěných intravilánech obcí a v jejich okrajových částech. „Vždy je ale nutné respektovat urbanistickou strukturu daného území a okolní zástavbu,“ připomněl vedoucí děčínského stavebního úřadu Aleš Höll.
Problémem také už většinou nejsou záměry stavebníků na postavení supermoderních rezidencí, ale právě jakési sólostavby v místech, která si musí ponechat svůj původní krajinný ráz.
„V poslední době jsme vyjádřili nesouhlas s několika takovými stavbami, které by krajině uškodily. Vlastníci pozemků, které kupovali s úmyslem na nich stavět, se pak se zamítavým stanoviskem nesmířili a podali odvolání. V ukončených sporech ministerstvo životního prostředí potvrdilo naše dřívější rozhodnutí, v několika případech ještě definitivní verdikt nepadl,“ poznamenala Ivana Klusáčková. Dodala, že v oblasti Srbské Kamenice, Všemil, Nové Olešky a v několika dalších místech nejde o problematické stavby, které by se do krajiny nehodily typově. Vesměs šlo o zamýšlenou výstavbu ve volné krajině, mimo zastavěná území obcí.