S příchodem jara se zvyšuje i zájem o cestování a tomu odpovídá i stoupající nápor na pracoviště městských úřadů, které zajišťují vydávání cestovních dokladů.
„Třeba od prosince do února, což jsou takové relativně klidnější měsíce, běžně vyřizujeme okolo pěti set cestovních dokladů. Pak už zájemců výrazně přibývá. Dokumentuje to i přehled za měsíc duben, kdy jsme přijali skoro jedenáct set žádostí na vydání nových dokladů. K tomu ještě přibylo sto padesát takzvaných blesk pasů, které lidé dostávají ve zkráceném termínu,“ vysvětlila vedoucí oddělení správních agend děčínského magistrátu Miroslava Višínová.
Mnozí lidé pamatují na vyřízení potřebných dokladů k vycestování na dovolenou do zahraničí v dostatečném předstihu. Je ale nemálo i takových zapomnětlivců, kteří pár desítek hodin před odletem zjistí, že nemají platný cestovní doklad. „Dokážeme jim právě vydáním zvláštního pasu s omezenou platností na půl roku vyjít vstříc. Jenže zaplatí podstatně více peněz. Zatímco běžný biometrický pas stojí šest set korun, za vydání blesk pasu zaplatí patnáct set.,“ připomněla úřednice děčínského magistrátu.
Za požadavkem rychlého vydání nového dokladu nebývá jen zapomnětlivost, ale někdy svoji roli hrají i nečekané události. „Naskytla se mi mimořádně výhodná příležitost na dvoutýdenní pobyt k moři. Stál necelou třetinu původní ceny, ale neměla jsem platný pas. Tak jsem si ho nechala narychlo vyřídit za vyšší poplatek. Pořád se mi to ale vyplatilo,“ nelitovala rychlého vyřizování cestovního pasu Jiřina Ševčíková z Děčína.
Větší nápor o nové cestovní doklady zaznamenávají také v Rumburku. „Asi tak od března tady máme stále více žádostí. Mnozí lidé přicházejí zoufalí na poslední chvíli a požadují právě blesk pasy,“ uvedla vedoucí odboru civilně a dopravně správního rumburského městského úřadu Alena Jánská.