Trestní oznámení pro pomluvu podal děčínský primátor Vladislav Raška na neznámého pachatele. I když přesné jméno toho, jenž ho pomlouval, nezná, má podezření, že je to někdo z občanských sdružení vyvíjejících aktivity proti výstavbě uvažovaného dálničního přivaděče.
“Mohou to být Pavel Vrcha, předseda Občanského sdružení pro ekologickou dopravu na Děčínsku, Miroslava Švubová, předsedkyně Občanského sdružení Podmokly proti přivaděči a Zdeněk Masojídek, předseda Občanského sdružení EKO Horní Oldřichov,“ vyjmenoval včera advokát Narcis Tomášek, jenž primátora zastupuje.
Vysvětlil, že občanská sdružení Rašku napadají tak, že ho na veřejnosti doslova znevažují a útoky dokonce mohou u lidí vzbudit podezření, že se primátor dopouští trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele.
Občanská sdružení na svých internetových stránkách, v tisku i jinde neustále vyčítají Raškovi, že bez jakéhokoliv rozhodnutí orgánů města vyvíjel se zastupitelem Milanem Francem soukromé aktivity kvůli výstavbě 5. varianty dálničního přivaděče k dálnici D8. Aktivisté ho dokonce vyzvali k rezignaci na funkci primátora.
Hlavním důvodem výzvy k rezignaci je podle nich skutečnost, že Raška o zamýšlené 5. variantě dálničního přivaděče děčínskou veřejnost řádně a včas neinformoval.
„To je samozřejmě nesmysl, jednání o tak zvané páté variantě přivaděče byla v rovině úvah, byla neformální a připravovaná studie byla vytvořena plně v režii ředitelství silnic a dálnic, “ řekl Raška. Znovu zdůraznil, že o tom, kudy přivaděč povede, nerozhoduje jenom on, bude však prosazovat takovou variantu, která bude nejen ekologická, ale i ekonomická.
Dodal, že jestliže se ředitelství nabídlo k vypracování příslušné studie, je to jen kladem celé věci, jelikož právě studie postaví najisto odpovědi na všechny otázky, které lze v souvislosti s výstavbou přivaděče klást. Pátá varianta by měla vést namísto dnešní železniční trati z Děčína do Oldřichova u Duchcova.
Předseda jednoho ze sdružení, Zdeněk Masojídek, jehož primátor ze slovních útoků na svou osobu podezírá, se odmítl k záležitosti vyjádřit. „Slyším to poprvé, nemám informace, nemohu se vyjadřovat. Až budu vědět víc, předám záležitost právníkům,“ řekl včera. Další podezřelý, Pavel Vrcha, soudce krajského soudu, se už dříve odmítal s Deníkem bavit. Včera nezvedal telefon.
Předsedou sdružení už ale není, o víkendu odstoupil, neboť mu to doporučil ministr spravedlnosti. Pavel Vrcha je známý tím, že žaluje primátora Rašku. Ten mu měl svým jednáním o přivaděči znehodnotit majetek. Výši škody by měl stanovit znalec, nejméně to je ale pět tisíc korun.