Od jara do podzimu se vyhledávaným místem odpočinku v Děčíně stávají nejen posezení na lavičkách kdesi v parcích, nebo jinde ve stínu stromů, ale mezi vítané patří i zastávky u místních kašen. Právě v těchto dnech z nich po několikaměsíční zimní přestávce začala znovu prýštit voda.
„V centrální zástavbě města máme sedm kašen. Problém je v tom, že na dodávky vody a další údržbu máme z městského rozpočtu pouze dvě stě tisíc korun. Je to oproti minulosti o poznání vyšší částka, která bude pokrývat běžný provoz, ale už neumožňuje nějaká zásadnější zlepšení těchto fontán,“ konstatoval vedoucí odboru místního hospodářství a majetku města děčínské radnice Tomáš Martinček.
Mezi nejproblémovější patří kašna u hotelu Grand. Bývá neustále plná plastových lahví a dalších odpadků. V parných dnech minulého léta tam fontána často netryskala vůbec a zbytky vody na dně připomínaly spíše páchnoucí zelenou louži.
„Zajistili jsme vyčištění nejen této kašny, ale i té, která je v Divišově ulici. Tam navíc bylo nutné vyměnit čerpadlo. Teď jsme zjistili, že i s novým agregátem jsou nějaké problémy, protože tam dochází k výpadkům dodávek elektřiny. Jinak znečišťování kašen se neustále opakuje a udržet všechny alespoň v trošku přijatelném stavu je velkým problémem,“ posteskl si Martin Malát z děčínských technických služeb, které se o kašny starají.
Některé fontány monitorují také kamery městské policie. „Pokud odhalí nějaké nepřístojnosti, během několika minut tam dorazí naše hlídka. Většina lidí tam ale přichází kvůli osvěžení a u kašen se chová slušně,“ shrnul poznatky u monitorů kamerového systému šéf děčínských strážníků Marcel Horák.
Už na konci loňského podzimu po vypuštění vody a teď před novým spuštěním fontán došlo k některým dílčím úpravám kašen. Zacelení nejrůznějších prasklin a další zásahy si ale vyžádají více peněz. „Tento stav chceme zlepšit. Zaměřili jsme na zhodnocení stávající situace a od získaných poznatků by se měly odvinout další nutné zásahy,“ dodal vedoucí majetkového odboru města.