Ani déšť v posledních dvou dnech nepomohl oživit lodní dopravu na Labi. Hladina řeky sice na ústeckém vodočtu překračuje kritickou hranici půldruhého metru, ale pro většinu plavidel stále platí omezení přepravy nebo nákladů přepravovaného zboží. S turisty stále ještě nemohla vyplout ani osobní výletní loď Děčín.
„Už v pondělí jsem Povodí Labe požádal o spuštění umělé vlny ze střekovských zdymadel, abychom mohli z bezpečnostních důvodů s lodí odplout z kotviště u Smetanova nábřeží do přístavu v Loubí,“ rekapituloval majitel parníku Ivo Julák.
Díky umělé vlně došlo k asi hodinovému zvýšení vodních stavů. Nucený přesun osobní lodě Děčín se přitom stejně neobešel bez problémů. „Cestou jsme si hrábli na dno, ale naštěstí k žádnému poškození plavidla nedošlo,“ dodal Ivo Julák.
Do děčínského podzámčí se loď vrátí až se zvýšením vodních stavů. Při poklesu hladiny na úroveň okolo půldruhého metru, což nastalo právě v minulých dnech, loď dosedá prakticky až na dno řeky. V místech kotviště se totiž hromadí nánosy usazenin. Tím se zvyšuje riziko poškození opláštění nebo dna plavidla.
„Je to v oblouku řeky, tedy v relativně klidné části toku, kam naplaveniny přináší Ploučnice. I přes opakované prohrábky se dno postupně zvyšuje. To pak lodím komplikuje kotvení zejména v případech, kdy je méně vody,“ poznamenal technik děčínského střediska Povodí Labe Jiří Mach. K odbagrování nánosů by mělo dojít právě v příštích dnech. Není ale zatím stále jasné, kdy bude osobní loď pravidelně plout na své trase z Děčína do Hřenska a zpět.
Dešťové srážky v posledních desítkách hodin si vesměs pochvalují zahrádkáři a zemědělci. „Konečně nebudu muset pár dnů zalévat a těším se na to, že v záhonech úspěšně vzejde vše, co jsme tam zaseli. Vláhu potřebovala i naše zahrada, v trávníku už byly samé pukliny,“ hlásila Jitka Novotná ze Šluknovska.
Starosti s nedostatkem vláhy měli i zemědělci, kteří využívají pastviny v okolí děčínské rozhledny Chlum. „Teď to vypadá už mnohem lépe. S vodou jsme tady skutečně byli nadoraz a déšť zcela určitě pomůže i zdejším loukám,“ tvrdil chovatel koní Přemysl Vonka.
Ani přes vytrvalejší srážky se ale o moc nezlepšila situace v lesích. Panuje tam stále sucho. „Raději ještě několik dnů počkáme na další vývoj. Nechtěli bychom odvolávat zákaz vstupu do vymezených částí a pak se k těmto opatřením znovu vracet,“ vysvětlil ředitel Národního parku České Švýcarsko Zdeněk Patzelt.