S otevřením nového úseku dálnice D8 k hraničnímu přechodu s Německem zhoustla doprava do Jílového. I tady intenzivně přemýšlejí, jak by se městu mohla doprava vyhnout.
„Samozřejmě bychom dálniční přeložku přivítali. Její odpůrci si neuvědomují, že už teď kamiony jezdí hustě obydlenou oblastí, přeložka by dopravu z těchto míst odvedla,“ řekl jílovský místostarosta Václav Zibner.
V současné době leží některým lidem v žaludku takzvaná pátá varianta. Teda výstavba dálničního přivaděče namísto železniční trati z Děčína do Oldřichova u Duchcova. Už dřívě České dráhy o jejím zrušení uvažovaly, neboť trať není příliš využívaná. Jezdí s ní do zaměstnaní a do škol do Děčína nemotorizovaní lidé z Jílového, v dalších úsecích ji využívají povětšinou jen turisté. Stejně jako v Děčíně i v Jílovém podepsali lidé proti zrušení trati petici. „Zabývali jsme se jí na posledním zastupitelstvu a vzali ji na vědomí,“ řekl jílovský starosta Petr Schlösinger.
Ve hře je pět variant silničního přivaděče k dálnici D8. Zastupitesltvo ani jednu z navrhovaných tras rezolutně neodmítlo. Vedení města vyčkává až na chvíli, kdy budou konkrétně zpracované studie o dopadu na obyvatele i životní prostředí. Jílovští zastupitelé se tak zachovali stejně jako děčínští. Ti si rozhodnutí o zamítnutí varianty přivaděče nechali až na dobu, kdy budou vypracované všechny potřebné podklady.
„Nechceme rozhodovat o něčem, o čem zatím víme jen velmi málo. Chceme si počkat, až budeme moct rozhodnout podle kvalitních podkladů a návrhů,“ řekl jílovský starosta Petr Schlösinger.
Ve chvíli, kdy budou mít v Jílovém k dispozici všechny podklady, budou se k návrhům moci vyjádřit i obyvatelé města. „Určitě nechceme, abychom rozhodli jen my. Necháme diskutovat i lidi,“ dodal starosta.
Jílovští nesedí s rukama v klíně a nehledí jen útrpně k silnici na kolony aut.
„Požádali jsme Státní fond dopravní infrastruktury o dotaci na projektovou dokumentaci. Chceme dopravu ve městě mít bezpečnější a k tomu potřebujeme nové přechody či autobusové zastávky,“ řekl jílovský místostarosta Václav Zibner. Nové přechody by měly být nejen v centru Jílového, ale i v Martiněvsi či Modré.