Některé domy, respektive jejich úpravy, v České Kamenici vadí památkářům. Mezi ně patří rohový dům na náměstí s kavárnou a obchodem U Sedících koček. Památkářům se nelíbí právě jeho vývěsní štít. Jeden z pronajímatelů vietnamského obchodu v sousedství „Koček“ poté, co byl památkáři vyzván, aby svůj nevkusný štít odstranil, poukázal právě na zmiňovaný obchod. Přestože se jedná o diametrálně odlišný poutač, který podle názorů většinu obyvatel České Kamenice i jejích návštěvníků nikterak neruší, památkáři mají opačný názor.
„Dům se nachází v památkové zóně a ke všem úpravám se musejí vyjádřit památkáři a jejich schválení musí projít správním řízením, což se zatím nestalo,“ uvedl Jaroslav Drahoš z oddělení kultury a památkové péče v Děčíně. Podle něj se k funkcionalistické stavbě z třicátých let, jakou dům je, nehodí. Také má výhrady k terase, která je součástí kavárny. Ta je vybudovaná z přírodního dřeva, ale doplněna bambusem, který je podle Drahoše místně zcela nevhodný.
„Daleko lépe by se sem hodila například markýza, které bývala součástí obchodů v domech právě ze třicátých let. Jde o to, aby se tady netloukly dva odlišné styly,“ doplnil Drahoš. Terasa je ale demontovatelná, a tak se jí památkáři zásadně nezabývají.
Přesto jsou v těsném okolí domy, jejichž poutače nejsou zdaleka tak vkusné jako právě u zmiňovaného domu. Navíc některé z nich právě v památkové zóně hyzdí plastová okna. Památkáři mají ale svázané ruce. „Plastová okna jsou velkým problémem a samozřejmě nám vadí, ale hlavní potíž je v tom, že není zákonem nijak ošetřen jejich zákaz,“ uvedl Drahoš. Vysvětlil, že i když si majitel nemovitosti přes zákaz památkářů plastová okna na svůj dům umístí, může být pokutován maximálně deseti tisíci korunami. „A to se většině z nich vyplatí, než aby měnili okna za dražší dřevěná. Snažíme se lidi přesvědčit, že historické sídlo si zaslouží slušné zacházení, ale zdaleka ne pokaždé se to povede,“ dodal.
Přesto přiznal, že právě s majitelem domu U Sedících koček Petrem Mervínským je spolupráce dobrá a věří, že dojde k vzájemné dohodě. To potvrdil i sám majitel.
Městský úřad v České Kamenici nevidí dům U sedících koček jako problém. „Nevidím na něm nic špatného, naopak, podobné aktivity přispívají ke zpestření života ve městě,“ řekl starosta České Kamenice Miroslav Weis. Dům totiž zdobí truhlíky s květinami a monumentální ručně vyřezávaná dřevěná plastika od kanadského řezbáře. „Památkáři vidí věci pochopitelně trochu jinak, ale měli by si také uvědomit, že vše vrátit například do třicátých let nelze, život jde dát,“ dodal starosta.