Pec ve sklárně Rubín-Glass v Chřibské zatím nevyhasla. Přitom ještě před několika dny se tohle riziko jevilo jako velice reálné. Majitelé sklárny údajně neměli kvůli finančním potížím na zaplacení dodávek plynu a skláře poslali na dovolenou. Na zakázkách pracovali jen brusiči.
„Děláme všechno pro to, abychom provoz hutě dál zachovali,“ vzkázal po sobotním jednání s obchodními partnery jednatel chřibské společnosti Jozef Izrael. Vzniklé potíže nechtěl zatím blíže specifikovat. „Čeká nás ještě další etapa jednání a nechtěl bych předbíhat vývoji událostí,“ dodal.
O složité situaci chříbské sklárny její majitelé minulý týden informovali také děčínský úřad práce. „Seznámili jsme se s nastálými komplikacemi, za nimiž se podle poskytnutých informací skrývají především nezaplacené odběry zboží. Firma prý čeká na úhrady dodaného skla zejména od zákazníků v Libanonu a Jordánska,“ poznamenal vedoucí odboru trhu práce děčínského pracovního úřadu Vlastimil Fiala.
Samotný úřad práce chřibské sklářské společnosti nemůže pomoci stávající trable řešit. „Nedisponujeme žádnými penězi, které by bylo možné půjčit jako nějaký překlenovací úvěr nebo něco podobného,“ tvrdil Fiala. Naději, že zhruba šedesát sklářů o práci nepřijde a nejstarší evropská sklárna z roku 1414 nevyhasne, dávají právě započatá jednání majitelů sklárny s obchodními a dalšími partnery.
„Nemáme úplně všechny potřebné informace, ale představa, že by sklárna skončila, je dost hrozná. Sice do zdejší hutě dojíždějí za prací i lidé z širšího okolí, ale dost pracovníků je místních. S ukončením výroby skla by se stávající nezaměstnanost ještě zvýšila a pro Chřibskou by to znamenalo zhoršení sociální situace. Moc bych si proto přál, aby se podařilo stávající potíže vyřešit a sklárna pokračovala dál,“ poznamenal starosta Josef Navrátil.
Majitelé sklárny nemají údajně dostatek peněz nejen na zajištění dalšího chodu výroby a úhrady dodávek plynu, ale nevyrovnali mzdy svým zaměstnancům za měsíc březen, splatné v dubnu. „Pokud vím, firma některé své lidi posílala foukat sklo i do Vietnamu,“ dodal chřibský starosta.
Před zhruba dvěma roky získali stávající vlastníci chřibskou sklárnu v dražbě. „Pokud vím, tamní provozy prošly rozsáhlejší rekonstrukcí a modernizací. Určitě majitelům na zachování další výroby záleží a za jejich nynějšími problémy vidím především neplacení odebraného zboží zahraničními zákazníky,“ připomněl bývalý správce konkurzu chřibské sklárny Jiří Bednář.