Několik nových případů zneužití platebních karet zaznamenali policisté na Děčínsku. Obdobné případy se staly i v Jablonci nad Nisou a České Lípě či Teplicích. „Rozhodně nejde o gang, který by padělal platební karty, lidé se stali méně ostražitými,“ upozornila severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. Doplnila, že všechny případy zatím vyšetřují policisté severočeské správy.
Lidé by měli být při vybírání peněz z bankomatu opatrní. Je to jediná obrana proti pachateli. Ten, aby získal originální údaje z platební karty, nainstaluje do blízkosti bankomatu miniaturní kameru. Tou natočí, jaký kód majitel karty vyťuká. „Také používá skimovací zařízení, které okopíruje magnetický pásek platební karty,“ upozornila Hrubešová. Pak už pro pachatel není problém kartu padělat. Bankovní ústavy své bankomaty chrání. Třeba všechny bankomaty České Spořitelny jsou vybaveny speciálním softwarem, který komplikuje kopírování karty. „Tento software kartu při vstupu do bankomatu rozvibruje. Není to však stoprocentní zajištění proti kopírování, ale výrazně se tím kopírování zkomplikuje a klesá šance na vyrobení použitelného klonu,“ uvedla Helena Matuszná z útvaru komunikace České spořitelny. Banka vypracovala i desatero bezpečného zacházení s platební kartou. „Je důležité, aby klient věnoval platební kartě stejnou péči jako své peněžence,“ poznamenala Matuszná.
I když v posledních týdnech na severu Čech zneužití platebních karet přibylo, mezi nejčastejší ztráty peněz stále patří krádeže. „Lidé nejsou na své věci opatrní, peněženky stále nechávají zlodějům na očích. Nejhorší pak je, když si v peněžence nechají kartu i s lístečkem, na kterém je napsaný PIN kód jejich platební karty,“ upozornila děčínská policejní mluvčí Aneta Zdobylaková.