Jen některé školy na Děčínsku budou vypisovat druhé kolo přijímacích zkoušek. Jedná se zejména o střední odborné školy a učiliště. O některé učební a studijní obory je totiž stále malý zájem. „Nemáme ještě všechny obory obsazené, takže druhé kolo přijímacích zkoušek vypukne na našem učilišti příští měsíc,“ uvedla ředitelka Střední odborní školy technické, středního učiliště dopravního a strojírenského v Děčíně Jana Fárová. Dodala, že pro nezájem nebude moci škola letos otevřít dokonce dva učební obory, a to obráběče kovů a nástrojaře. Na druhý z nich se už třetí rok nepřihlásil jediný žák. „O absolventy těchto oborů je na trhu práce stále velká poptávka, ale drtivá většina rodičů preferuje střední školy, přestože některé děti rozhodně nejsou studijní typy,“ doplnila ředitelka. Volná místa má škola ještě v oborech zámečník, strojník pro lodní dopravu a také mechanik silniční dopravy a několik volných míst je také na nástavbovém studiu.
Boj o studenty
Podle ředitelky panuje mezi rodiči všeobecný nezájem o učební obory, přestože se o získání nových pracovníků z řad učňů snaží i samy firmy, které absolventům učebních oborů garantují pracovní místa. „Vzhledem k tomu, že není dán průměr známek k přijetí na střední školy, obávám se, že je to právě na úkor jejich úrovně,“ vysvětlila ředitelka.
Pravdou je, že se na střední školy v současné době hlásí i ti, kteří by v minulých letech vzhledem k nevalným výsledkům rozhodně neuspěli. K tomu přispívá hlavně skutečnost, že školy jsou financovány právě podle počtu studentů.
Práce neláká
Ředitel Střední technické školy ve Varnsdorfu František Hric je letos se zájmem žáků docela spokojen. „Situace je o něco lepší než v uplynulých letech,“ uvedl.
Dodal, že poprvé v historii školy se také podařilo otevřít studijní obor strojírenství, tady je volných ještě osm míst. Přesto, že situaci hodnotí pozitivně, letos nebude moci otevřít učební obor autoelektrikář. „Rozhodně bych nečekal, že právě o elektrotechniku bude tak malý zájem,“ řekl ředitel. Škola bude vypisovat druhé kolo přijímacích zkoušek už v květnu. Žáci se mohou ještě hlásit na obory strojírenství, zámečník a obráběč kovů.
Druhé kolo přijímacích zkoušek už nyní vypsala Střední škola zahradnická a zemědělská Libverda. „Dětí, které vycházejí ze základních škol, je obecně málo, což se pochopitelně projevuje také na počtu přihlášek na odborné školy,“ vysvětlil ředitel Libor Kunte. Překvapuje ho ale, že například obor zahradnictví, který vychovává odborníky, jež nemají rozhodně o práci nouzi, je také na okraji zájmu.