Po skoro ročním intenzivním pátrání dopadli policisté Karla Hildebrandta, bývalého muzejníka z Rumburku. V muzeu postupně ukradl na stovku exponátů za více než milion korun. Poté, kdy se na to přišlo, zmizel. Hledal ho i Interpol. Hrozí mu až osm let vězení.
„Dopadli jsme ho ve středu ve Stráži nad Nisou, kde žil jako bezdomovec a živil se příležitostnou prací,“ uvedl děčínský policejní mluvčí Jan Šmíd. Komu a za kolik vzácnosti prodal, musí policisté teprve zjistit. Případ se táhne od loňského léta.
Na to, že v muzeu někdo krade, se přišlo poté, kdy se na burze objevil obraz Augusta Frinda. Pocházel právě z muzejních sbírek. Do muzea nastoupila hloubková kontrola a zjistila, že jí nechybí jen pár obrazů, ale desítky obrazů, historických zbraní a hodiny. Zpět se vrátily jen dva obrazy Augusta Frinda a smaltovaný znak města Rumburk.
Když Hildebrandt zjistil, že se na krádeže přišlo, jeden z ukradených obrazů vykoupil zpět od sběratele, jemuž ho prodal a vrátil ho. Městský znak nabídl starožitník z Loun a druhý Frindův obraz objevili policisté u starožitníka v Teplicích.
„Kuriozní na celém případu je to, že zloděj vykradl sbírku, kterou založil jeho děda a navíc připravil o práci svoji matku, která jako vedoucí muzea za sbírky odpovídala,“ řekl ředitel děčínského muzea, pod které rumburská pobočka spadá, Milan Rosenkranc. Matka zloděje policistům vypověděla, že klíče od muzea nikomu nepůjčovala, ale že syn, který ji navštěvoval, mohl klíče ukrást a nechat si zhotovit duplikáty. Varováním, že s ním není něco v pořádku, mohlo být to, že jí samotné ukradl starožitný nábytek.
Rumburské muzeum vzniklo v 19. století, od třicátých let minulého století byl jeho šéfem rumburský rodák Rudolf Demel, poté jeho manželka a pak dcera. Demel vedl muzeum i po válce. Původní sbírky rozšířil, podařilo se mu zachránit starožitnosti odsunutých sudetských Němců. „Tak zachránil hodně cenných knih, sbírku obohatil o nábytek, různé drobné stroje a další věci, které mají dnes velkou hodnotu,“ poznamenal Rosenkranc. Vnuk sbírky rozprodal a postaral se tak o jednu z největších krádeží starožitností v Česku.
Skoro rok bylo muzeum zavřené, dneska mu vládne nový vedoucí, a právě teď mohou návštěvníci shlédnout výstavu k třísetletému výročí Lorety.