Problémy s placením poplatků za psy mají jen některé obce na Děčínsku. Platební morálka chovatelů psů se totiž oproti minulým létům zlepšila. O tom svědčí i skutečnost, že se podstatně snížila částka, kterou pejskaři dlužili děčínskému magistrátu. „Za poslední tři roky se podstatně snížila dlužná částka. Z původního půl milionu korun na sto osmdesát tisíc,“ uvedla mluvčí magistrátu Barbora Vechová.

Hrozí i exekuce

Tuto částku má na svědomí zhruba dvě stě hříšníků. Vechová ale dodala, že dluhy má magistrát podchycené a k jejich vymáhání přistupuje důsledně. Během loňského roku vydal finanční úřad devadesát dva exekučních výměrů právě kvůli neplacení poplatků za psy. Ty se v Děčíně pohybují od sta do tisíce korun. Jinak ale Vechová pejskaře chválí. V současné době je totiž zaplaceno devadesát pět procent všech ročních poplatků.
Situace ale není stejná všude. Podstatně lépe jsou na tom menší obce, kde jsou poplatky za psy nízké. Například v České Kamenici zaplatí majitel za svého psa – bydlí-li v bytové jednotce – čtyři sta korun za rok, v domku pak jen sto korun.

Stejní dlužníci

„Zásadní problémy s placením poplatků nemáme,“ sdělila Zdena Mrvová z finančního odboru Městského úřadu České Kamenice. Dodala, že majitelé psů, kteří poplatky platit nechtějí, nebo se s platbou opožďují, jsou v podstatě stále stejní. „Úřad ale má pochopitelně možnosti, jak se peněz domoci,“ řekla Mrvová. Tomu, kdo za psa řádně nezaplatí, pošle úřad upomínky, když nereaguje, bude mu sdělen platební výměr. „K exekuci jsme ale nikdy přistoupit nemuseli a vždy se nakonec s majiteli pejsků domluvíme,“ doplnila Mrvová.
Markvartice s pejskaři v tomto směru žádné potíže nemají. „Poplatky u nás jsou tak nízké, že se opravdu nestává, že by je někdo nezaplatil,“ uvedla Lenka Labudová, účetní Obecního úřadu Markvartice. Majitelé psů žijící v bytech zaplatí za rok sto padesát korun, ti, kteří bydlí v rodinných domech, pouhých padesát korun. Ani v Rumburku si na pejskaře nestěžují. „V současné době máme zaplaceno za devadesát procent přihlášených psů,“ uvedla Miluše Antalová z finančního odboru úřadu.