O tom, kdo kolik potřebuje nových absolventů nebo zatím alespoň kolika studentům druhých ročníků mohou nabídnout praxi, se včera licitovalo na děčínské Vyšší odborné a střední průmyslové škole stavební v Děčíně. Uskutečnil se tam totiž v pořadí už sedmý takzvaný draft.
„Je to osvědčený a poměrně rychlý způsob prezentace nejrůznějších firem, které našim studentům nabízejí možnost jejich budoucího profesního uplatnění. Své představy o budoucím zaměstnání samozřejmě mají i naši studenti a záleží pak na vzájemné dohodě,“ vysvětlil ředitel školy Jan Vyhnálek. Vzápětí mohl připojit i fakt, který dává děčínskému studiu stavebních oborů to nejlepší vysvědčení. Žádný z absolventů nefiguruje v seznamu uchazečů o zaměstnání. Takovou úspěšností se nemůže pochlubit žádná jiná škola tohoto zaměření v republice.
„Mám z takového zájmu vždycky příjemný pocit. Nestává se běžně, aby se firmy, řečeno s troškou nadsázky, o nové mladé odborníky praly nebo handrkovaly, kdo těch absolventů potřebuje víc. Přetahují se o každého studenta a to mě samozřejmě těší,“ hrdě hlásila zástupkyně ředitele školy Jana Vacková, která má na starosti právě studenty oborů Vyšší odborné školy.
Seznam studentů na praxi i absolventů pro přijetí do zaměstnání tvořilo zhruba čtyřicet jmen. Zřejmě i kdyby jejich počet byl dvojnásobný, nemusel by se nikdo z nich obávat, že zájem o využití jeho znalostí a dovedností nebude.
„Mám zatím nabídku na praxi od dvou firem. Ještě se rozmýšlím. Ale asi dám přednost společnosti, která se zabývá vodními stavbami. To mě docela láká,“ tvrdila přesvědčivě studentka druhého ročníku Ludmila Bartošová. Mladí stavaři si mohli vybírat z nabídky velkých společností s celostátní i zahraniční působností, ale i firem, které nabízejí zajímavé uplatnění v severočeském regionu.
„V mých úvahách zatím na prvním místě figuruje firma Skanska. Je to velká firma se stabilním zázemím a předpokládám, že i možností dalšího profesního růstu. Očekávám, že taková firma dokáže i platově dostatečně ocenit dobře odváděnou práci, což u některých jiných zaměstnavatelů až takovou samozřejmostí není,“ připomněl hlavní důvody svého rozhodnutí Lukáš Novák.
Na draft vyslala své manažery i společnost Preciosa Lustry Kamenický Šenov. „Převažují tady společnosti s ryze stavebním nebo projekčním zaměřením. Ale ani já tady nejsem omylem, i když se zabýváme poněkud odlišnou výrobou. Myslím, že navrhování a projektování lustrů a svítidel může být zajímavou nabídkou i pro absolventy zdejší školy,“ vysvětlil personální ředitel sklářské firmy.