Zloději kovů – to je problém, jenž trápí Českou Kamenici na Děčínsku. Některé nevyužívané tovární objekty se staly cílem jejich nájezdů. Neodradilo je ani nedávné neštěstí. Při něm dva muži našli smrt v ruinách bývalého zemědělského skladu a patnáctiletý chlapec byl těžce zraněný poté, co se na něj zřítily střecha a stropy budovy. Tu systematicky kvůli zpeněžnění železa skupiny zlodějů rozebíraly. O stržení budovy se pak na své náklady muselo postarat město.
Starosta České Kamenice Miroslav Weis míní, že na vině je legislativa, která sběrače kovů neumí řádně potrestat.
„Vadí mi , když se o těchto lidech mluví jako o sběračích kovů. Pro mě to jsou obyčejní zloději, kteří si přivlastňují to, co jim nepatří. Zákony jsou tak měkkoučké, že se těmto pobertům nic nestane,“ zlobil se Weis. Pokud se je totiž podaří dopadnout, při jednom lupu škodu ve výši pěti tisíc nezpůsobí.
S tím souhlasí i Alice Kopecká, pověřená vedením děčínské policie. „Bylo by třeba více trestat především ty, kteří kovy vykupují. Přece jim musí být jasné, že poklop od kanálu, který jim někdo přinese, je kradený,“ uvedla Kopecká. Dodala, že mnozí sběrači kovů se nedopuštějí jenom přestupku, ale trestného činu. Jsou to ti, kteří byli už za majetkovou trestnou činnost v minulosti souzeni. “A těch je mezi zloději kovů určitě polovička,“ poznamenala Kopecká. Výše trestu však zloděje stejně neodradí. Mohou dostat maximálně dva roky nebo peněžitý trest. „A jestliže je od sbírání kovu z opuštěných budov neodradí ani smrt dvou lidí, pak nevím, co hroznějšího by je mělo odradit,“ upozornila Kopecká.