Chodí mnohem více českých turistů dychtivých poznávat krásy Českého Švýcarska. Na tom se shodli pracovníci nejrůznějších informačních center, jež poskytují návštěvníkům regionu nejen upomínkové předměty, ale i cenné infomace.
„Nejvíce se nás lidé ptají na to, kam všude mohou v národním parku zajít, zda jezdí lodičky v soutěskách a požadují také mapy,“ vyjmenovala pracovnice informačního střediska Národního parku České Švýcarsko v Krásné Lípě Renata Ouhrabková. Středisko prodává i turistické balíčky, jež kromě ubytování v některém z nedalekých hotelů nabízí i programy. O balíčky mají zájem hlavně cizinci.
To ve stejném středisku parku, ale v Děčíně, se lidé ptají na zcela jiné věci. „Ani moc je nezajímá národní park, ale vlstně celý region, chtějí vědět o Sněžníku, ptají se na děčínský zámek, zda jezdí parník a podobně,“ uvedla pracovnice střediska Jutta Miklasová.
Lidé v informačních střediscích jsou jazykově vybaveni. Alespoň to sami tvrdí. „Němčinou jsme schopni se domluvit všichni dost dobře, angličtinou základy,“ tvrdila Ouhrabková z Krásné Lípy. Stejně na tom je i pracovník Informačního střediska Tolštejnského panství v Jiřetíně pod Jedlovou Martin Podskalský. „Je ale pravda, že většina návštěvníků jsou kupodivu Češi, Němců a dalších cizinců je maximálně patnáct procent,“ poznamenal Podskalský.
O návštěvníky turisticky atraktivních míst se lidé, kteří se turistických ruchem živí, bát nemusí. „Návštěvnost každoročně stoupá, turistů přibývá a letos vzhledem k pěknému počasí jich chodí už teď hodně,“ pochvalovala si Renata Ouhrabková z Krásné Lípy. I její děčínská kolegyně Jutta Miklasová je optimistická. „Jsem tu sice jen dva měsíce, ze začátku mi bylo smutno, že sem nikdo nechodí, ale teď občas nevím, kde mi hlava stojí,“ poznamenala žena.