Ty již druhým rokem pořádá Komunitní centrum České Švýcarsko. Začátek je ve čtvrtek 3. května.
„Do kurzu se mohou hlásit lidé s nízkým vzděláním, ti, kteří nemají žádnou praxi, absolventi, nebo ti, co se dlouhodobě nemohou uplatnit na trhu práce,“ popisuje podmínky manažer vzdělávání Komunitního centra Miroslav Řebíček. Podmínkou také je, aby byl člověk zaregistrován na úřadu práce jako nezaměstnaný.
Rekvalifikační kurzy se věnují několika oblastem: kultura a cestovní ruch, sportovní zařízení, sociální asistence a volno - časové aktivity. Kurz trvá rok; docházet do něj je nutné pět dní v týdnu, denně osm hodin včetně dvou hodin praxe. Za rok tak jeho účastníci nasbírají 1 720 hodin praxe.
„Zatím je přihlášeno osmnáct lidí, ale kapacita kurzu je prakticky neomezená,“ tvrdí Řebíček s tím, že praxe se vykonává u různých organizací. Do projektu se zapojila města Varnsdorf a Šluknov. Ta ve svých zařízeních zřídila tréninková místa pracovně – vzdělávacích modulů.
Lidé, kteří rekvalifikační kurz absolvují, by poté měli snadněji získat zaměstnání. Práci by si měli najít v oblasti cestovního ruchu. Kurz je mimo jiné naučí starat se o kulturní zařízení, jako jsou třeba kina či kulturní domy, nebo pracovat v infocentrech.
Právě nyní dobíhá první ročník kurzu. Osvědčení získá 15 lidí. Někteří během kurzu odešli ze zdravotních důvodů, čtyři proto, že si našli práci, a to právě i díky rekvalifikaci.
Projekt Komunitní centrum Českého Švýcarska je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.