Řidiče stále děsí vysoké pokuty či dokonce odebrání řidičského průkazu za nedodržování pravidel na silnici. Hovoří o tom čísla, která na konci uplynulého týdne zveřejnili děčínští policisté.
„Pozitivní trend pokračuje, dopravních nehod ubývá,“ pochvaloval si mluvčí děčínské policie Jan Šmíd. Statistika hovoří jasnou řečí. Loni ke včerejšímu datu evidovali policisté 777 nehod, letos je to o více než stovku méně. Negativní však je, že počet mrtvých, tři, je stejný v obou letech, podobně je na tom okres Děčín i se zraněnými.
I když počet nehod kvůli nepřiměřené rychlosti je stále vysoký, řidiči v mnoha případech nohu z plynu sundali. „Loni jsme měli do května asi dvě stě dvacet nehod, které zavinila rychlost, letos o stovku míň,“ upřesnil Šmíd.
Přesto jsou mnozí řidiči nepoučitelní a nenapravitelní. Neodradí je ani vysoká pokuta či dokonce odebrání řidičského průkazu. „Měli by jezdit podle pravidel po celý rok a ne jenom v době, kdy se dozvědí o dopravní akci, nejde přece o peníze, ale o to, aby se jezdilo na silnicích ohleduplně a bezpečně,“ poznamenal šéf děčínské dopravní policie Martin Votrubec.
To, že na styl jeho jízdy měla nová pravidla vliv, přiznal i čtyřiapadesátiletý Josef z Děčína. „Jak jsem mohl, tlačil jsem plyn k podlaze, ale teď jsem opravdu zmírnil. Samozřejmě na to mají vliv nová pravidla, ale možná i můj věk. Uvědomil jsem si, že stále více lidí na silnicích umírá a s tím je třeba něco dělat. To něco znamená jezdit opatrně,“ tvrdil Josef.
Policisté ale nekontrolují jen osobní dopravu. Letos se hodně zaměřili i na nákladní. „V okrese je totiž patrný značný nárůst nákladní dopravy, zvyšuje se objem přepravovaného zboží.“ vysvětlil důvod Šmíd.
V uplynulém týdnu měli policisté na Děčínsku, stejně jako v celé republice, preventivní akce. Odehrály se v rámci evropského týdnu bezpečnosti silničního provozu OSN.