Cesta do Divoké soutěsky řeky Kamenice v Hřensku je pro návštěvníky Českého Švýcarska už v celé své délce zase přístupná. Stezku z Mezní Louky na horní přístav nechala před necelými dvěma měsíci uzavřít hřenská radnice kvůli opravám visuté galerie a části zábradlí.
„Obnova byla nutná kvůli škodám, které tam napáchal lednový orkán Kyrill. Veškeré práce si vyžádaly zhruba čtyři sta tisíc korun a obec je zatím platila ze svého rozpočtu. Očekáváme, že se nám peníze vrátí v podobě dotace, o kterou jsme požádali ministerstvo pro místní rozvoj,“ vysvětlil hřenský starosta Josef Černý.
Samotným opravám předcházelo odstraňování napadaných stromů. „Bylo jich tam docela dost a zatarasily přístupovou cestu hned na několika místech. Museli jsme je pořezat a uklidit,“ rekapituloval Jiří Havlák, který se s několika dalšími lidmi podílel na odstraňování kalamitního dřeva.
Členitý terén v soutěskách neumožňuje na podobné práce nasadit výkonnější mechanizaci a navíc využití takové techniky limituje i fakt, že jde o chráněné území národního parku. O to složitější zásah čekal pracovníky dodavatelské společnosti AZ Sanace. „Přístupová cesta končí zhruba jeden kilometr před stavbou a tak jsme museli veškerý potřebný materiál přepravovat ručně,“ připomněl náročnost obnovy stavbyvedoucí ústecké firmy Petr Ujfaluši.
Stavbaři tak ručně přenášeli nejen kovové prvky a dřevo na nový mostek, ale poradit si museli i s demontáží a odstraněním už nahnilých dřevěných a nebo zkorodovaných železných a plechových částí galerie a zábradlí.
„Myslím, že dodavatelská firma se svého úkolu zhostila perfektně. Postupně bychom chtěli nechat opravit i další úseky přístupových cest v soutěskách. Veškeré naše plány ale závisí na tom, jak úspěšní budeme při schvalování dotací. Na uvažované opravy bychom podle stávajících odhadů potřebovali asi šest milionů korun,“ dodal starosta Josef Černý.
Pokud obec potřebné peníze získá, ať už sama nebo společně se správou národního parku či obecně prospěšnou společností České Švýcarsko, bude potřeba pro další opravy vytvořit lepší technické podmínky. „Nesejde na tom, jestli zakázku dostane naše firma nebo jiný dodavatel. Teď šlo o práce menšího rozsahu, ale pak bude nutné přepravovat podstatně více materiálu. Vítaným pomocníkem by proto byla lanovka. Bez ní tak rozsáhlé zásahy nebude možné zajistit,“ poznamenal Petr Ujfaluši.
Nynější dokončení oprav na přístupové cestě znamená konec komplikací v putování výletníků do Divoké soutěsky. „Je to pro dobrá zpráva. Teď si jenom přejeme, aby nepokračovalo sucho a v Kamenici bylo dost vody. Její nedostatek je totiž vážnou hrozbou pro zastavení lodního provozu,“ připomněla Hana Kozáková z firmy, která zajišťuje provoz lodiček v soutěskách.