Vedení rumburské nemocnice a města zažehnala hrozbu zavření porodnice a gynekologie v Rumburku. Sehnala externího lékaře.
„Nemocnice ve Varnsdorfu ani Dopravní záchranná služba by neposkytly lékaře, my jenom porodní asistentky a to by nestačilo. Podařilo se nám tedy sehnat externího lékaře a porodnice s gynekologií fungují dál,“ řekl včera ředitel rumburské nemocnice Pavel Lampa. Dodal, že oddělení bude určitě fungovat do začátku prázdnin a nemocnice udělá všechno pro to, aby fungovala i poté.
Rodičky se o zdraví své i svých novorozených dětí bát nemusí. „Pokud by nastal nějaký komplikovaný porod, ženu stejně jako dosud převezeme jinam. Běžné porody, včetně těch císařských řezem, jsme schopni dělat tady,“ vysvětlil Lampa. V nemocnici dál funguje i gynekologie, ženy mohou na malé, tzv. jednodenní chirurgické výkony. Větší a plánované operace směřuje nemocnice do jiných zařízení, jež jsou na to vybavená.
Kritická sitace byla i na interně. Lékaři však už stáhli své výpovědi. „Zatím platí dohoda s ředitelstvím o způsobu komunikace a metodách řízení,“ řekl včera primář oddělení Václav Pospíšil. Dodal však, že stále tři kvalifikovaní lékaři na oddělení chybí a ti, kteří slouží , jsou notně přetížení.
Na nemocnici v Rumburku si posvítil i Krajský úřad Ústeckého kraje. Úředníci z odboru sociálních věcí a zdravotnictví zjišťovali rozsah případných dopadů na zdravotní péči obyvatel spádového území, pokud by hrozilo omezení či uzavření některé části zdravotnického zařízení.
„Podle vyjádření vedoucího odboru Petra Severy je situace na interním oddělení nemocnice nyní aktuálně vyřešena a na gynekologii i v porodnici našli řešení dalšího provozu,“ potvrdila Naďa Kocábková z tiskového oddělení kanceláře hejtmana. Doplnila, že úřad situaci v rumburské nemocnici průběžně monitoruje i přesto, že Lužická nemocnice je soukromé zdravotnické zařízení.