Správa národního parku omezila vstup do lesů kvůli velkému suchu a hrozbě požárů. Zákaz platí až do odvolání. ČTK o tom dnes informoval mluvčí parku Antonín Votápek. Hasiči v Ústeckém kraji v posledních týdnech likvidují několikanásobně více požárů než v jiných obdobích roku. Loni hasiči v parku bojovali s obrovským požárem celý týden.

Podle Votápka strážci parku zesílí i kontroly. Zvláště na počátku května, kdy očekávají, že během volných dní park navštíví mnoho turistů. Pokud někdo nařízení neuposlechne, mohou jej strážci z parku vykázat nebo mu dát na místě pokutu až 1000 korun. V případě závažného porušení nařízení, může ve správním řízení pokuta vzrůst až na 50.000 korun.

Nařízením park omezil pohyb na 80 procentech své plochy, která tvoří takzvanou druhou zónu parku, kde se do lesů může bez omezení. Na zbytek plochy parku, kde jsou nejvzácnější lokality, se nesmí celý rok.

Velký požár zažilo České Švýcarsko loni v červenci, kdy u Jetřichovic v nepřístupném terénu shořelo asi 20 hektarů lesa. Oheň tehdy šest dní za pomoci letadel a vrtulníků likvidovalo několik set hasičů. Dnes jsou na zdolávání ohně lépe vybaveni. Ústecký kraj jim loni na podzim pořídil takzvaného železného koně, což je vyvážecí souprava, která bez problémů zvládá velké terénní převýšení, včetně zamokřené a měkké půdy. Loni si ji hasiči museli půjčit od německých kolegů.

Vít Lukáš mol