Báseň, jejímž ústředním tématem jsou romští nenechavci ve Šluknově, zveřejnily tamní radniční noviny. Informaci přineslo pondělní vydání časopisu Týden.
„Ano, je to pravda,“ přiznal včera šluknovský starosta Milan Kořínek. Autory jsou dva šluknovští strážníci. „Mluvil jsem s nimi o tom, oni mi slíbili, že už se to opakovat nebude,“ uvedl Kořínek. Strážníků se ale i zastal. Prý se jim nediví, že jsou na romské etnikum naštvaní, protože jsou to stále stejní lidé, kteří se dopouštějí ve Šluknově trestné činnosti. „Vypadá to, že tato skupina je zřejmě nepostižitelná a nenapravitelná,“ posteskl si starosta.
Šluknovské noviny, které text s rasistickým nádechem otiskly, vycházejí jednou měsíčně.

Jak se to mohlo stát? „Neotiskneme jen ty příspěvky, které nejsou vyloženě vulgární. Jinak nás lidi napadnou, že děláme cenzuru,“ vysvětlil Kořínek. Připustil ale, že báseň podcenil. S ním souhlasí i šéfredaktor listu David Hlinka. „Pokud některý z příspěvků neotiskneme, okamžitě se autor ozve, že si tam dáváme jen to, co se starostovi hodí,“ řekl. I on ale pochybení s otištěním básně připustil.
Jedním ze strážníků, jež báseň složili, je František Horčička. Podle starosty Kořínka on i jeho kolega Černý si své povinnosti plní na výbornou. Trestat je nebude, stačil mu slib, že už nic podobného nenapíšou. Strážník Horčička o záležitosti nechtěl včera telefonicky hovořit. Týdnu však uvedl, že nešlo o rasismus, že píšou s kolegou pouze o tom, co se skutečně stalo.
V dubnovém čísle Šluknovských novin vyšla na báseň reakce. Je podepsaná pouze zkratkou pp. Autor uvádí, že je Rom a takové stupidní básně ho urážejí. Je prý zaměstnán a platí daně, žije spořádaným životem bez krádeží a vandalství. Přeje si, aby ho strážníci neházeli do jednoho pytle s ostatními. „Věnujte svůj čas a energii něčemu užitečnějšímu, skládání básní vám opravdu moc nejde,“ vzkazuje pisatel pp.
Podle bývalého romského poradce, dnes vychovatele v boletickém ústavu pro děti s extrémními poruchami
Miroslava Grajcara není v textu jediný rasistický výraz. „Třeba more znamená muž a romští chlapi se tak mezi sebou oslovují,“ vysvětlil Grajcar. Ani on se strážníkům příliš nediví, že jsou na romské etnikum ve Šluknově naštvaní. „Jen mě mrzí, že všechny Romy tou básní hodili do jednoho pytle. V novinách by měli prezentovat i něco o těch slušných,“ dodal Grajcar.