Děčínský region sice není typickou zemědělskou oblastí, ale dlouhodobý deficit vláhy přináší i zdejším farmářům stále více starostí. Pokud nepřijdou vydatnější srážky, bude se situace nadále zhoršovat.
„Pořád ještě doufám, že v nejbližších hodinách zaprší a polím to pomůže. Zatím je nedostatek vláhy nejcitelnější na pastvinách. Tam jsme už stádo vyhnali, ale travní porosty jsou dost mizerné,“ rekapituloval šéf Zemědělského družstva Malšovice Ladislav Opat. Podobné postesky se ozývají i z dalších farem Děčínska. Na sucho žehrají i hasiči, vodohospodáři a ochránci přírody.
Malšovické družstvo pěstuje obiloviny na výměře přes osm set hektarů. Převážně jde o jarní ječmen. I když ani zima prakticky žádnou vláhu nepřinesla, vzešel celkem dobře a tyhle porosty vypadají zatím nadějně. Špatné to není ani s ozimou pšenice. „Je dost brzy chválit nebo naopak úplně lamentovat a naříkat. Rozhodne další vývoj počasí,“ dodal šéf družstva.
Dlouhodobé sucho proklínají i zahrádkáři. Mají sice oproti zemědělcům výhodu, že zahrádkám mohou většinou dopřát vláhy dle libosti, ale tím se jim zase pěstování zeleniny nebo ovoce prodraží.„Snažíme se spotřebu běžné pitné vody co nejvíce omezit tím, že svádíme dešťovou vodu hned do několika sudů. Když ale nezaprší, jsou mi takové zásobníky k ničemu. Zase dojde na zalévání hadicí a poznáme to na faktuře za dodávky vody,“ posteskl si Jiří Novotný z Děčína.
Sucho a teplo zvyšuje i riziko vzniku požárů. „Několik takových jarních ohňů už naše jednotky likvidovaly a máme obavy, že pokud nepřijde očekávaný déšť, bude se nebezpečí dalších požárů ještě násobit. Zvláště v případech, kdy lidé budou rozdělávat ohníčky ve volné krajině,“ upozornila zástupkyně ředitele děčínského územního pracoviště Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Ladislava Moravcová.
Na ukázněnost návštěvníků už před několika dny apelovala Správa národního parku České Švýcarsko. S výzvou ke zvýšení opatrnosti přišli ochránci přírody hned po prvním letošním požáru, který vypukl nad Hřenskem. „Pokud by i nadále panovalo suché počasí, museli bychom přistoupit k omezení vstupu i v druhé zóně parku. Pro návštěvníky by začal platit zpřísněný režim, dovolující pohyb jen po vyznačených stezkách, jako je tomu v první zóně,“ uvedl mluvčí parku Antonín Votápek.