Z mnohých strání na území děčínských lesů si motorkáři i cyklisté dělají terénní dráhu. Vůbec jim přitom nevadí, že často poškodí právě vysazené stromky. Lesníci tak musejí výsadbu stále obnovovat.
„Prohánějí se pro své potěšení přes paseky a na způsobované škody neberou ohledy. Mám dojem, že je to nešvar, který se v poslední době rozmáhá stále více,“ posteskl si vedoucí Lesního úřadu v Děčíně Antonín Novák.

Lidé kradou i odpadkové koše

Ničení vysázených stromků není jediným problémem, se kterým se děčínští lesníci potýkají. „Docela mi vadí přibývající nepořádek. Před časem jsme začali budovat odpočinkové kouty a do míst, která se stávají oblíbeným cílem vycházek, jsme instalovali i odpadkové koše. Přesto tam lidé odpadky neodkládají. To se spíš stává, že někdo koše ukradne,“ zlobil se lesní dělník Lubomír Loukota. Připomněl, že je docela s podivem, když je někdo vlastníkem nákladnější nemovitosti řádově i za miliony a do pořízení dřevěného koše na zahradu nechce investovat ani korunu.
„Je docela smutné i to, že když nějakou věc lidé nemohou ukrást a odnést si domů, tak to vybavení alespoň poškodí,“ dodal Loukota.

Dřevo nakonec i zaplatili

Bezprostředně po řádění lednového orkánu Kyrill se v děčínských lesích také rozmohly krádeže kalamitního dřeva. „Mnozí lidé byli najednou hodně pracovití a vyráželi do míst kalamity i s motorovými pilami. Prostě si mysleli, že by se tam povalené kmeny asi povalovaly bez užitku a proto si je přivlastnili,“ připomněl šéf Lesního úřadu.
Lesníci tyhle záležitosti policii ani neoznamovali. Ze zkušeností z minulých let totiž dobře vědí, že většinu takových případů policisté odkládají, protože se pachatele nepodaří dopadnout.
„V několika případech jsme samozvané dřevorubce zjistili. Ukradené dřevo jsme jim naúčtovali a myslím, že to pro ně nebylo zrovna výhodné. Nakonec jsme se ale dohodli. Zafungovala hrozba podání trestního oznámení,“ poznamenal Antonín Novák.