Neziskové organizace, které zaměstnávají desítky lidí a nabízejí v děčínském regionu své služby v sociální oblasti, se už mohou věnovat svému poslání zase s větším klidem. Existenční nejistoty, které provázejí start do každého nového roku, se už podařilo částečně zažehnat prvními finančními dotacemi.
„Už to není k pláči, ale ani k žádnému oslavnému tančení nebo vískání. Na počátku roku se většinou zdržují platby, takže často nevíme, jestli budeme mít příští měsíc peníze na mzdy,“ posteskla si ředitelka Charitního sdružení v Děčíně Ladislava Vopatová.
Financování neziskových organizací není závislé na jednom stálém zdroji. „Třeba služby naší občanské poradny mají už svůj ustálený rozsah, ale v případě dalších aktivit dochází k jejich poměrně častým změnám právě podle toho, jak dopadnou podané projekty. Nad některými těmi letošními zatím visí otazník. Neskrývám proto obavy z dalších možných finančních těžkostí,“ dodala Vopatová.
Šluknovská agentura Pondělí se už několik let věnuje především zdravotně postiženým klientům „Nabídku našich aktivit jsme nijak nerozšiřovali, ale zaměřili jsme se na zlepšování poskytované péče a přihlásili se do soutěže Česká kvalita,“ připomněla vedoucí agentury Monika Lampová.
I díky novému projektu, který má skoro třímilionový rozpočet a podporuje zapojování klientů do běžného života, neměla agentura Pondělí vstup do letošního roku tak komplikovaný, jako jiná občanská a další sdružení. „Vstříc nám vyšly i okolní radnice. Na předfinancování nového projektu nám poskytly půjčku Šluknov, Rumburk a Jiříkov,“ dodala Monika Lampová.
S běžnými provozními výdaji si teď už nemusejí lámat hlavu v děčínské Slunečnici. Rozvoj dalších aktivit tohoto občanského sdružení je ale závislý jednak na úspěšnosti dotačních projektů, ale velkou měrou i na sponzorských darech. „Vyžaduje to hodně času a snažení, ale za daných okolností je to nevyhnutelná cesta. Získali jsme partnery, se kterými máme dobrou spolupráci. Ta nemívá podobu jen finanční, ale i materiální pomoci. Tu potřebujeme a ještě budeme potřebovat při dokončování vybavenosti našich prostor,“ rekapitulovala zastupující šéfka Slunečnice Hana Tichá.