Varnsdorf utratí letos více peněz, než jich podle očekávaných příjmů poplyne do pokladny města. Ta bude hospodařit s rozpočtovým schodkem ve výši přes třiačtyřicet milionů korun.
„Plánované výdaje pokryjeme jednak finančními prostředky ušetřenými v minulých letech a zastupitelé také odsouhlasili převzetí bankovního úvěru ve výši deseti milionů korun,“ vysvětlil varnsdorfský starosta Josef Poláček.
Půjčené peníze nespolknou běžné výdaje na zajištění chodu města, ale radnice je využije na financování přestavby budovy, kterou v Otáhalově ulici město získalo do svého majetku bezplatným převodem od Ústeckého kraje.
„Jde o projekt, který si v rozpočtových nákladech vyžádá zhruba šedesát milionů korun. Jednak tam chceme vytvořit nové centrální sídlo naší městské knihovny, protože tu zatím máme v několika objektech. Zároveň by po přestavbě tamní prostory měly poskytnout dostatečné zázemí pro volnočasové aktivity především mládeže, ale i dalších obyvatel města,“ dodal varnsdorfský starosta.
První etapa rekonstrukce objektu budoucí nové knihovny s víceúčelovým využitím si vyžádá podle stávajících odhadů asi šestatřicet milionů korun. Rozsahem finančních nákladů jde o největší letošní investici města. „Ta potřeba vybudování nového zázemí vznikla už dříve, v bývalém sídle došlo k havarijnímu stavu a současné uspořádání se stalo provizoriem. Teď, když už jsou na rekonstruované budově vidět nová okna, je to i pro obyvatele Varnsdorfu důkaz o tom, že se důstojnějších prostor dočkají,“ uvedla ředitelka tamní městské knihovny Veronika Kolářová.
Ještě nějakou dobu potrvá, než se projekt podaří dotáhnout do úspěšného konce. „Starosti nám dělá pořízení vnitřního vybavení. Zkoušela jsem některé granty a další zdroje získání potřebných peněz. Zatím bezvýsledně, ale to hledání nevzdáváme,“ dodala paní ředitelka.
Zatímní uspořádání varnsdorfské knihovny není příliš praktické. „Když jde třeba maminka vybrat nějakou knížku pro sebe i pro své dítě, musí zajít nejprve do oddělení pro dospělé a pak do jiné budovy kvůli vypůjčení nějakých dětských knížek. Takže sestěhování do jednoho objektu určitě uvítají naši čtenáři, ale těšíme se i my,“ poznamenala knihovnice Hana Vojtková.