Varnsdorfské zastupitelstvo se zatím nedohodlo, jestli stometrové větrné elektrárny pražské firmy na kopci nad Varnsdorfem podpoří. Stanovisko k výstavbě malé větrné farmy Varnsdorf – Špičák je bodem programu zastupitelstva i příští týden.
„Poslední rozhodující stanovisko zastupitelstvo odložilo, protože nedošlo k jednoznačnému výsledku. Udělali jsme pro to dost, ale přesto nám někteří vyčítají, že nebyla velká propagace a že jsme si nesehnali dostatek opozičních názorů. Myslím si, že tímto způsobem chtějí schvalování elektráren někteří zastupitelé pouze prodlužovat,“ uvedl starosta města Josef Poláček.
Na impuls pro zahájení výzkumu v dané oblasti a následné výstavby elektráren pražská firma stále čeká.
„Zastupitelstvo 26. dubna rozhodne, zda s elektrárnami město bude souhlasit. Čekám, až jak se město vyjádří, a podle toho budeme dále pokračovat v získávání potřebné dokumentace a povolení. Zatím mám územní rozhodnutí na výzkumný stožár, ale nemohu ho postavit, než budu mít stanovisko města, že souhlasí s výstavbou větrných elektráren. Samozřejmě že i když toto stanovisko získám, neznamená to, že se elektrárny určitě postaví,“ říká Miroslav Černý ze společnosti M3V. V dané lokalitě se totiž může objevit například nějaký chráněný druh, který nebude smět být rušen a od záměru by pak firma musela odstoupit.
Větrné elektrárny podle telefonického průzkumu společnosti M3V by lidem ve Varnsdorfu nevadily, přesto se najde několik hlasů proti nim. „Celý záměr mi nepřijde příliš výhodný pro občana města Varnsdorfu, protože postavené větrné elektrárny nebudou mít pro město žádný přínos. Nevýhody vidím především v kontrastu s obcemi, které výstavbu větrných elektráren zaplatily ze svých vlastních peněz a dnes díky tomu získávají do rozpočtu nemalé částky, takovým příkladem jsou i Jindřichovice pod Smrkem. U nás se jedná o ryze komerční projekt pražské firmy, která nemá žádný vztah k lokální komunitě,“ nesouhlasí se záměrem Ondřej Louka z Varnsdorfu. Podle něj je navíc zamýšlený projekt poměrně megalomanský. „Typ větrných elektráren, které mají nad Varnsdorfem stát, je díky své výšce dosahující třetiny Eiffelovy věže z hlediska místní krajiny absolutně nevhodný. Vždyť v nedalekém Německu ve srovnatelné krajině jsou elektrárny o více než polovinu nižší,“ dodává.
I vy můžete přijít diskutovat o stavbě a vyjádřit svůj názor, a to dnes od půl druhé odpoledne ve Varnsdorfu na náměstí. Děčínský Deník pro vás připravil setkání s kulturním programem, gulášem a soutěžemi pro děti i dospělé.