Jeho cílem je vytvořit ucelené turistické území – jak už sám název napovídá – na české, ale i německé straně.
Právě v ojedinělé skalnaté krajině Českého a Saského Švýcarska s chráněnými územími a národními parky by měl časem vzniknout ucelený turistický celek. Do projektu se postupně zapojí na obou stranách Česko – Saského Švýcarska turistické a cestovní kanceláře, ale i města a obce. Včerejšího jednání o projektu, které bylo v pořadí už druhé, se na děčínském zámku zúčastnil například zástupce a náměstek hejtmana Ústeckého kraje Radek Vonka, generální konzul ČR v Drážďanech Tomáš Podivínský a německou stranu reprezentoval poslanec spolkového sněmu Sächsische Sweitz – Weisseritzkreis Klaus Brähming.
„Jde nám zejména o to, aby se zkvalitnily služby kolem turistického ruchu,“ uvedl náměstek Vonka. Dodal, že vzhledem k tomu, že Česká republika brzy vstoupí do Schengenského prostoru, má kraj v plánu například vybudovat třináct nových hraničních přechodů.
„Současný počet je zcela nedostatečný, na hranicích se čeká často i několik desítek minut,“ dodal. Na cestovní ruch jsou v rámci regionu Severozápad uvolněny prostředky ve výši 143 milionů korun čerpatelné po dobu sedmi let. „Spojením Českého a Saského Švýcarska vznikne ojedinělá turistická destinace, která nemá obdobu u nás ani ve střední Evropě,“ doplnil Vonka.