S přibývajícím počtem zaparkovaných aut po obou stranách ulice Kosmonautů se průjezd sídlištěm v děčínských Březinách stává stále větší pastí na řidiče. Každé nekontrolované sešlápnutí plynového pedálu hrozí nečekaným karambolem.
„Při cestě do práce nebo odjezdu po skončeném vyučování domů mám docela obavy o to, jak po tamní komunikaci bez újmy projet. Když se v protisměru vyřítí nějaký šílenec, není kvůli zaparkovaným autům skoro kam uhnout. Také mě neustále děsí strach z možného úrazu dětí právě projíždějícími auty,“ přiznala učitelka Věra Šnapková.
Stojící vozidla často brání i samotnému vjezdu na odstavnou plochu před tamní školou a kantoři tak nejednou musí o pomoc žádat i policii.
Situace v Březinách už překročila hranice únosnosti. „Parkování na trávnících i na chodnících to jen dokresluje. Město chce zjednat nápravu a připravilo projekt na vybudování stovky nových parkovacích míst. Jenže uvažované pozemky chce stát převést na bytová družstva a tím se počet stání sníží asi o třicet,“ vysvětlil děčínský primátor Vladislav Raška. Náklady na rozšíření odstavných ploch pro automobily překročí čtyři miliony korun, zhotovitele stavby musí magistrát teprve vybrat.
Přestože Děčín postrádá dostatek parkovacích míst prakticky ve všech centrálních částech města, nejcitelnější je tento problém na sídlištích. „Při jejich výstavbě před nějakými dvaceti i více lety nikdo nepočítal, že dojde k několikanásobnému nárůstu majitelů osobních aut. Jsou rodiny, které vlastní třeba i dvě vozidla a na přetíženosti parkovišť je to znát,“ tvrdil šéf děčínského dopravního inspektorátu Policie ČR Martin Votrubec.
Po zlepšení situace nevolají jen motoristé v Březinách, ale i v Bynově, Želenicích a Boleticích. Postupně by tam měla přibývat nová parkovací místa. Komplexní řešení problémů pak čeká sídliště na Starém Městě. Nejde tam jen o parkování, ale město plánuje celkovou regeneraci sídliště včetně obnovy zeleně, nových laviček, dětských hřišť, odpadkových košů, stojanů na kola a dalšího mobiliáře.
„Na první fázi projektu bude město potřebovat deset milionů korun. Žádost o finanční podporu už putovala na ministerstvo pro místní rozvoj, které může poskytnout dotaci ve výši až sedmdesáti procent nákladů,“ vysvětlila Martina Štajnerová z odboru regionálního rozvoje děčínského magistrátu. Zhruba dalších dvacet milionů pak bude magistrát potřebovat na dokončení zbývajících úprav staroměstského sídliště v příštích letech.