Chemikálie, jež objevili lidé v únoru v bývalé továrně Mikov ve Vilémově, dosud nezmizely. Jsou narovnané v jedné místnosti a ta je zabezpečená. Policie pátrá po současném majiteli, jenž by měl chemikálie odvézt.
„Pokud vím, tak se tam jednou někdo pokusil vloupat, jinak to už lidi nezajímá,“ řekl včera vilémovský místostarosta Jaroslav Chmelař. Dodal, že obec s chemikáliemi zatím nic dělat nebude.
„O jaké chemikálie přesně jde, zkoumá soudní znalec,“ uvedl děčínský policejní mluvčí Jan Šmíd.
Firma, jež bývalou továrnu vlastní, je v konkursu, navíc část, kde jsou uložené chemikálie, jí údajně ani nepatří. Skutečného majitele se ale nepodařilo zatím najít.
Dalším místem ve Šluknovském výběžku, kde mají problémy s odpady, je Šluknov. Tady podnikatelka Dana Hálová skladuje v centru města plastový odpad. Před několika týdny však inspektoři inspekce ochrany životního prostředí zjistili, že tu skladuje více odpadu, než jí povoluje provozní řád skládky. „Zahájili jsme s ní správní řízení a může dostat mnohamilionovou pokutu,“ řekl šéf odpadového hospodářství inspekce v Ústí nad Labem Jiří Turek.
Obyvatelům Šluknova skládka vadí. Mají totiž obavy, že by mohla začít hořet. Starosta města Milan Kořínek však uklidňuje. „Určité nebezpečí hrozí, ale sama se skládka vznítit nemůže, to by ji musel někdo zapálit,“ uvedl starosta. Upozornil i na to, že po návštěvě inspekce začala podnikatelka skládku uklízet. „Zmizela část odpadu, mezi tím, který zůstal, jsou konečně jakési manipulační uličky,“ popsal.
Podnikatelka Hálová má kvůli skládkám více oplétaček s úřady. Navozila nelegálně odpad i do obce Sosnová na Českolipsku. Inspekce jí přikázala, aby je do konce dubna zlikvidovala. Kvůli překročení stanovené lhůty dostala podnikatelka nejvyšší možnou pokutu milion korun. Odvolala se však k ministerstvu životního prostředí, jemuž sankce připadala příliš vysoká a případ vrátilo k novému projednání na libereckou ČIŽP.
Na začátku letošního roku v Sosnové bylo asi 2600 tun odpadů a loni na podzim 7000 tun. V odpadech se kromě plastů vyskytovalo také nejvýše sedm procent textilu, dřeva nebo kovů. Soudní znalec v nich neobjevil žádné nebezpečné příměsi, jež by škodily lidskému zdraví a životnímu prostředí.