Bilance dopravních nehod, při kterých byli účastníky motorkáři, je na Děčínsku alarmující. Jen za uplynulý víkend havarovali čtyři motocyklisté, jeden z toho nehodu nepřežil, ostatní tři odvezla záchranná služba se zraněními do nemocnice. Během pouhých čtrnácti dní zahynuli na silnicích okresu dva motorkáři.
Obě nehody s tragickým koncem se staly v Rumburku a ani rychlý příjezd záchranné služby mladým mužům nepomohl. První zemřel na místě, druhý v sanitce během převozu do nemocnice.
„V porovnání s loňským rokem je nárůst nehod motocyklistů opravdu veliký,“ sdělil policejní mluvčí Jan Šmíd. Doplnil, že od začátku roku do včerejšího dne jich policisté šetřili už patnáct. V porovnání s loňským rokem je to o deset více. „Na vině je často rychlá jízda. Když se za námi objeví motorkář, měli bychom se maximálně soustředit na řízení a předpokládat, že může nastat nečekaná situace,“ doplnil mluvčí.
Přestože jsou motorkáři daleko zranitelnější než řidiči automobilů, často zbytečně hazardují. Například minulou sobotu narazil podnapilý motocyklista v Děčíně do právě brzdícího Mercedesu. Nehodu odnesl naštěstí jen s lehkým zraněním.
Většinou ale motorkáři takové štěstí nemají. „Často si neuvědomují, že při střetu jejich motorky s jakoukoliv překážkou může dojít ke smrtelným zraněním a když náhodou přežijí, je to vlastně zázrak,“ uvedl lékař záchranné služby Petr Matiášek. O nehodách motocyklistů ví z praxe své, i když – jak sám řekl – měl letos štěstí, a zatím u žádné nezasahoval. Podle něj jsou obětmi nehod v drtivé většině hlavně mladíci na silných silničních strojích bez valných zkušeností.