Ve chvílích, kdy o záchraně majetku i lidských životů rozhoduje každá minuta, potýkají se děčínští hasiči při likvidaci požárů často se špatnou průjezdností ulic. Jsou plné parkujících aut.
„Poslední takový případ se stal ve Dvořákově ulici na sídlišti Kamenická. Naše posádka nemohla s cisternou, cestu blokovalo auto. Naštěstí jeho majitel slyšel sirénu a následně i klakson, vyběhl z paneláku ven a s autem odjel jinam. Navíc, šlo jen o hořící kontejner,“ připomněl jednu z posledních komplikací velitel děčínské požární stanice Hasičského záchranného sboru Miloslav Mandzák.
Panelová sídliště jsou typickým příkladem špatného přístupu domů kvůli přeplnění okolních komunikací zaparkovanými auty. „Těžko jsme se dostávali i k paneláku v ulici U Tvrze v Želenicich, kde v jednom bytě hořela elektroinstalace. Ulice byla plná aut, která uzavírala příjezd k domu. To je pak hodně obtížný zásah a podobné situace se bohužel opakují i na některých jiných místech v Děčíně,“ přidal další zkušenost hasič Pavel Musil.
Komunikace se při likvidaci ohně vesměs stávají nástupními požárními plochami pro postavení výškové techniky. Pokud jsou ale všude kolem parkující auta, nemají hasiči pro tuto techniku dostatek místa.
Zřejmě vůbec nejhorší je situace v Březinách. „Tady mají často problémy vyhnout se dvě protijedoucí osobní vozidla. Potíže hasičů jsme poznali před časem na vlastní kůži, když v našem domě hořel a nakonec prakticky vyhořel jeden z bytů. Mezi zaparkovanými auty neměli záchranáři prakticky kde postavit plošinu a nějakou dobu trvalo, než jim majitelé aut místo udělali,“ vybavil si těžké chvíle Jiří Řezáč z paneláku v ulici Kosmonautů. Sám motoristou není, ale autem jezdí jeho manželka. Často musí hledat volné místo k zaparkování i desítky metrů od domu.
Možnou průjezdnost v nejproblémovějších částech města prověřují samotní hasiči pravidelnými takzvanými kondičními jízdami,. Zjištěné nedostatky pak hlásí policii, dozvídá se o nich i bezpečnostní rada města. „Naši strážníci dělají podobné kontroly, které v nejednom případě skončily i odtahem auta,“ tvrdil ředitel městské policie Marcel Horák.
Děčínský magistrát chce řešit problémy s parkováním nejprve právě v Březinách a pak dojde i na další sídliště.