Už čtyřikrát jenom v dubnu bourali řidiči na Děčínsku kvůli zvěři. Naposledy vyvázla bez zranění řidička, která uhýbala před srnou na silnici u Vysoké Lípy a její auto se převrátilo.
„V těchto dnech mladí srnci dospívají a hledají si nová teritoria, a proto tak často přebíhají přes silnice,“ vysvětlil Lubomír Tůma člen mysliveckého svazu. Zvěř si místo pro přeběhnutí nevybírá, nedávno dokonce řidič porazil srnce přímo u čerpací stanice.
„Srncům nezabrání jako žabám, aby se silnicím vyhnuli. Žábám natáhnou ochránci sítě, zvěři těžko,“ poznamenal Tůma. Poradil, aby se řidiči lépe soustředili na řízení zejména v místech, kde silnice lemují lesy, a snažili se lépe vnímat prostor kolem vozovky.
Rady pro řidiče nemají jen myslivci, ale i policisté. „Zvíře oslněné reflektory se i uprostřed silnice zastaví, proto by měli řidiči v lesních úsecích jezdit zvlášť opatrně,“ upozornil mluvčí děčínské policie Jan Šmíd. Podle něj by si také měli uvědomit, že zvířata často přebíhají ve stádech,a proto by měli ve chvíli, kdy před vozidlem proběhne jeden kus, raději ihned zpomalit.
Pokud řidič zvíře srazí, nehodu neohlásí, ale naopak si je odveze domů, stává se z něj pytlák. „Skutečně se dopouští trestného činu pytláctví,“ potvrdil myslivec Tůma. Vysvětlil také, že takzvaně zhaslá zvěř navíc patří tomu, v jehož revíru se nalézá.
Ten, kdo si přesto poraženou zvěř odveze domů za účelem obohatit svůj jídelníček, neriskuje jen trestní stíhání. Maso neprohlédl veterinář a konzument se může nakazit třeba brucelózou.
„Tato nemoc patří mezi ty, které jsou přenosné ze zvířete na člověka,“ sdělil veterinář Jiří Suchopár z krajské veterinární správy. Dodal, že u mužů způsobuje zánět varlat a následnou neplodnost, u žen zánět dělohy a těhotným hrozí samovolný potrat. „Tepelná úprava je sice zárukou, že se zlikvidují původci virových onemocnění, ale k nákaze může dojít při úpravě zvířete,“ vysvětlil veterinář. Stačí jen drobné poranění, které může být dostatečnou bránou pro vstup virů.