Právě pro ně je určen program, který má poskytnout pomoc lidem, které zasáhla jedna z nejtemnějších událostí novodobých dějin – holocaust.
„Děčínská synagoga v současné době pomáhá patnácti lidem, kteří holocaust přežili,“ sdělila sociální pracovnice Věra Novotná. Vzhledem ke změně zákona o sociálních službách jim například vysvětluje, jak se orientovat v možnostech, které jim novelizace přinesla. „Radíme jim mimo jiné, jaké služby si za nové příspěvky mohou pořídit,“ dodala. Židovská obec se také snaží zapojit je do kulturních akcí, které pořádá právě v synagoze.
Cílem projektu ale není jen zajištění sociálního zázemí, ale snaží se lidem, které poznamenal holocaust poskytnout i psychickou podporu. „Pro lidi, kteří prožili hrůzy holocaustu na vlastní kůži, je tahle zkušenost často celoživotním traumatem,“ vysvětlila Novotná. Dodala, že dodnes se mnohým o zážitcích z té doby jen těžko mluví. Stává se dokonce, že se dodnes někteří Židé bojí veřejně přiznat k židovství. Sdílet zkušenosti a vzpomínky pomáhá těmto lidem arteterapie pod vedením Jany Merhautové. „Terapie jim pomůže otevřít vzpomínky mezi lidmi, se kterými je mohou také sdílet,“ vysvětlila Novotná. Dodala, že se děčínská židovská obec snaží vypátrat i další židovské občany, kterým by mohli pomoci. „Předpokládáme, že existuje více lidí, o kterých nevíme, a kteří by mohli mít o naši pomoc zájem,“ doplnila Novotná.