Dvojímu zpoplatnění jednoho a téhož prodejního místa se brání několik děčínských podnikatelů, kteří nabízejí grilovaná kuřata, klobásy a další občerstvení. Nelíbí se jim, že hradí nájem za užívané pozemky jejich majitelům a zároveň od nich za zábor veřejného prostranství desítky tisíc korun ročně požaduje město Děčín.
„Platit dvakrát považuji za nenormální situaci. Navíc poplatky požadované děčínským magistrátem jsou ve srovnání s ostatními městy podstatně vyšší. Zatím jsem své podnikání v tomto oboru skončil, přívěs mám na zahradě,“ rozčiloval se Jiří Buřt. Občerstvení nabízel u Hypernovy, teď tam stojí karavan jiného živnostníka.
Děčín není nejdražší
Stížnostmi dotčených podnikatelů se v několika posledních dnech zabývalo hned několik svolaných schůzek. „Požádal jsem odpovědné pracovníky magistrátu, aby zjistili, jak vybírání poplatků praktikují v jiných městech Ústeckého kraje i dalších regionech. Z toho srovnání nevyplývá, že bychom po zdejších provozovatelích požadovali neúměrně vysoké částky za zábor veřejného prostranství. Pokud by tomu tak bylo, nebráníme se případným změnám ve prospěch samotných podnikatelů,“ reagoval po jednom ze společných jednání primátor Vladislav Raška.
V případě denní sazby za metr čtvereční zabraného veřejného prostranství vybírá děčínský magistrát šedesát korun. Ročně při uvažovaném počtu 240 pracovních dnů je to čtrnáct tisíc a čtyři sta korun. Například Teplice a Chomutov podle poskytnutých přehledů požadují padesát korun denně, respektive dvanáct tisíc korun ročně. V Mostě a Litvínově jsou denní sazby sto korun, roční čtyřiadvacet tisíc korun.
Vyhlášku asi změní
Vybírání poplatků za zábor veřejného prostranství se v Děčíně řídí příslušnou obecně závaznou vyhláškou. Ta se ale zřejmě, i vzhledem k poznatkům z jiných měst, změní. „Například vyhlášky v Mostě a Chomutově mají dodatek o osvobození od poplatku zčásti a nebo úplně. O podobné úpravě by mohla rozhodnout rada města a posléze i zastupitelstvo v Děčíně,“ informoval po úterní schůzce s podnikateli vedoucí odboru správních činností a živnostenského úřadu děčínského magistrátu Oldřich Tomášek.
Návrh nového opatření musí projít běžným schvalovacím procesem orgány města. „Nemáme zájem na tom, aby Děčín byl v tomto směru něčím výjimečným. Osobně jsem takové změně nakloněn,“ tvrdil primátor Vladislav Raška.