Podle ministerských úředníků se tak má zlepšit komunikace mezi lékaři a pacienty. To si ovšem lékaři nemyslí.
„Obávám se, že vyhláška bude mít zcela opačný efekt,“ řekl chirurg z varnsdorfské léčebny pro dlouhodobě nemocné Petr Knobloch. Je přesvědčen, že žádné papírování rozhodně nemůže vztah lékař – pacient zlepšit, a vyhláška je nedomyšlená. „Například u nás v „eldéence“ je mnoho nekomunikujících pacientů, ti ale nejsou zbaveni způsobilosti k právním úkonům, tudíž nemají ani opatrovníka,“ vysvětlil. Nedovede si tak představit, jak právě oni podepisují informovaný souhlas s případným byť jen ambulantním výkonem.
Souhlas může podepsat i svědek
Obavy jeho a ostatních ambulantních lékařů by mohlo rozptýlit vyjádření tiskového mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta. „Původní znění vyhlášky, které jsme „zdědili“ po bývalém ministrovi zdravotnictví Rathovi, skutečně požadovalo podrobně zapisovat a podepisovat každý sebemenší výkon,“ sdělil Cikrt.

Dodal ale, že právě nová vyhláška lékařům uleví, vztahuje se totiž pouze na lůžková zařízení, a tak ambulantní chirurgové nebo zubaři se nemusejí dalších administrativních úkonů obávat. „To ale neznamená, že nebudou pacienta o léčbě a případném výkonu informovat,“ řekl mluvčí. V případě, že například pacient psychiatrie nebude schopen rozhodovat ve prospěch svého zdraví a zároveň není zbaven způsobilosti, je tady podle Cikrta důležité využít institutu svědka. V případech, kdy je pacient v bezvědomí a v ohrožení života, rozhoduje v jeho prospěch lékař.

Stanou se z lékařů úředníci?

Lékaře děčínské nemocnice v současné době zaměstnává zpracování formulářů pro informovaný souhlas. „Vytvořili jsme si sami mustr, do něj ale pak podrobně rukou vyplňujeme popis jednotlivých výkonů,“ řekla náměstkyně ředitele děčínské nemocnice Anna Briestenská. Tým lékařů nyní připravuje podpisový formulář ke všem výkonům, které se provádějí v celkové anestézii. Jsou jich stovky.
Na otázku, proč samo ministerstvo nedodalo nemocnicím jednotné tiskopisy, a proč si je tak musejí vytvářet samy, odpověděl mluvčí Cikrt šalamounsky: „Chtěli jsme, aby nemocnice měly v tomto více svobody.“
Pacienti před hospitalizací musejí podepsat hned několik papírů – souhlas s hospitalizací samotnou, souhlas s léčebným postupem nebo lékařským vyšetřením, případné podání krve nebo transfúzních přípravků a také podání anestézie a samozřejmě souhlas s výkonem. Zde je podrobně popsán zákrok, případné alternativní možnosti, ale také jsou v něm zcela otevřeně uvedené možné komplikace.
K absurdním situacím dochází například v případě náhlé komplikace při porodu. Když lékaři rozhodnou přímo na porodním sále, že je císařský řez nevyhnutelný, musí jim rodička podepsat jeden souhlas s výkonem, druhý s narkózou.
„Informovaný souhlas má sice určitou logiku, pacient se musí na základě podrobných informací rozhodnout o léčbě sám, ale bude to těžké zavést ho do praxe,“ dodala Briestenská.