Za své léky totiž museli mnohdy doplácet mnohonásobně více peněz než dříve. Od dubna vstoupila v platnost nová vyhláška, která upravuje úhradu léků.
„Na krabičce na léku, který mám na cukrovku, je přeškrtnutá dvacetikoruna a já musel doplatit za jedno balení stopadesát korun,“ zlobil se diabetik Ivan Kolesnikov z Kunratic u Děčína. Vinu sváděl na lékárnu Alpha, kde si léky vyzvedl.
Ta však za částku, kterou pacient musí nově uhradit, nemůže. „Lék má sice teď v dubnu stejnou cenu, jako měl v březnu, ale pojišťovna snížila jeho úhradu. Proto pacient více doplácí,“ vysvětlil magistr z lékárny Alpha Jiří Voděrka. Doplnil, že nestihl on, ani jeho zaměstnanci přelepit všechny krabičky. „Proto je na nich ještě stará výše doplatku,“ řekl.
Lékaři se snaží pacientům předepisovat léky tak, aby měli co nejnižší doplatky. „U některých nemocí to ale nejde. Pacient musí zůstat u stejného léku,“ řekl včera děčínský praktický lékař Tomáš Milič.
V jeho ordinaci v minulých týdnech požadovali pacienti, aby jim předepsal léky do zásoby. „To jsem ale udělal jen ve skutečně ojedinělých případech,“ dodal lékař.
Podobné to bylo v lékárnách. Lékárníci museli lidem vysvětlovat, že volně dostupné léky dražší nebudou, a že si je proto do zásoby kupovat nemusejí.
Magistra z lékárny Centrum Anna Hospodková zákazníky navíc uklidnila, že firmy, aby se udržely na trhu, léky v brzké době zlevní. Lidé pak nebudou muset tolik doplácet.
Kolik korun a na který lék bude pacient doplácet, v lékárnách vědí. „Už minulý týden jsme dostali číselníky, stačí umět pracovat s technikou, informacemi nakrmit počítač a problémy nejsou,“ pochlubila se lékárnice Hospodková. Dodala, že stejně na tom by měli být i lékaři.
O doplatcích za léky by podle lékárníků měli pacienti komunikovat s ošetřujícími lékaři. „Neměli by se stydět zeptat, zda lék, který lékař předepisuje, nemá nějakou levnější variantu. V každé skupině takové jsou,“ upřesnila Hospodková.