Vzteklina je akutní virová nákaza teplokrevných živočichů, její nebezpečí spočívá zejména tím, že je přenosná ze zvířat také na člověka. K onemocnění jsou nejvíce náchylné právě lišky. Toto onemocnění postihuje především centrální nervovou soustavu. Právě díky pečlivé prevenci už několik let nebyla tato zákeřná nemoc diagnostikována u žádného divokého zvířete.
To ovšem neznamená, že by se mělo polevit. Týden budou kroužit nad lesy letadla, která budou shazovat kapsle s vakcínou. Majitelé psů se ale nemusejí obávat, že by látka obsažená v kapslích mohla jejich zvířeti ublížit. „Látka v kapslích je pro ostatní zvířata naprosto neškodná,“ sdělil děčínský veterinář Martin Hanzlík. Podle jeho slov může naopak pes, který kapsli sní, získat určitou imunitu proti vzteklině. „To ale samozřejmě neznamená, že nemusí absolvovat povinné očkování,“ dodal veterinář. Problém ale může způsobit především plastikový obal, ve kterém je vakcína uložena.
Každý majitel psa je ze zákona povinen nechat své zvíře pravidelně naočkovat. První očkování proti vzteklině se provádí u štěňat v šesti měsících věku, s přeočkováním v jednom roce života psa následně pravidelně každý rok.