„Od znovuotevření Hrádku v roce 2003 se v jeho prostorách uskutečnilo ročně po jedné svatbě, v roce 2005 tam svatebčané zavítali třikrát. Pro letošní rok je ale zatím nahlášeno už osm svateb, které by se měly konat na Hrádku. Dále mají snoubenci oblíbené obřadní místo na rozhledně Jedlová, na zřícenině hradu Tolštejn či v Penzionu Jana v Horním Podluží,“ uvedla varnsdorfská matrikářka Iva Rosůlková.
Hrádek se brzy dočká vnitřních úprav, o jaké konkrétně půjde, ale starosta města neprozradil. „Hrádek patří Nadačním fondům. V současné době s nimi město jedná ohledně prezentační místnosti, která je na Hrádku přístupná již teď. Tu chceme pro případné svatby, kvůli stále stoupajícímu zájmu, ještě upravit,“ řekl starosta města Josef Poláček.
Vyjednání obřadu mimo klasickou obřadní síň není velký problém. „Pokud mají zájem snoubenci o obřad mimo úřad, musí si dané prostory nejdříve vyjednat, jestli mají v daný termín volno a jestli umožňují konání obřadů. Na naší matrice uhradí správní poplatek tisíc korun. Dále potřebují občanský průkaz, rodné listy, když jsou rozvedení, tak i rozsudky o rozvodu, a vdovec či vdova s sebou potřebuje úmrtní list,“ upřesnila matrikářka.
Pak není problém dokonce ani velmi netypický obřad na zahradě třeba vlastního domu. „Na zahradě lze také oddávat. I v tom jsme schopní vyjít snoubencům vstříc,“ dodala Iva Rosůlková.