„Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích platí pro cyklisty stejné předpisy, jako pro motoristy. To znamená, že cyklistovi nesmíme při kontrolě naměřit žádný alkohol v krvi. Pokud bychom zjistili jen desetinu promile, už se jedná podle zákona o trestný čin,“ řekla děčínská policejní mluvčí Aneta Zdobylaková.
Cyklistům hrozí desetitisícové pokuty
Cyklistům za jízdu v opilosti hrozí vysoká pokuta. „Mohou přijít až o astronomických padesát tisíc korun. Stejně jako motoristé. V minulých měsících jsme již několik pokut dali, ale žádná se nevyšplhala přes dvacet tisíc korun,“ podotkla Zdobylaková.
O body přijde i cyklista s řidičákem
O silniční body mohou přijít řidiči i na kole. Pokud totiž vlastní řidičský průkaz je účastníkem silničního provozu stejně, jako kdyby řídil vozidlo. Příslušný magistrátní či městský úřad mu pak z karty řidiče odebere příslušný počet bodů.
Řidiči by si měli dát pozor i na zbytkový alkohol. „Nikdo nedokáže odhadnout, jak dlouho bude trvat, než alkohol z těla lidí zmizí. Závisí to na spoustě faktorů. Především na rychlosti metabolismu či na fyzické zátěži,“ řekla děčínská lékařka Anna Briestenská.
Upozornila, že reakce lidí může ovlivnit každá desetina promile navíc. „Sice se nedá odhadnout, kdy člověk ztrácí reakční schopnosti, ale dalo by se říci, že při jedné promile alkoholu v krvi už je člověk zmateně opilý a bude to na něm vidět,“ dodala Briestenská.