„Kůrovec je ale v lese vždy, jen jde o to zabránit mu v přemnožení. Právě takzvané kůrovcové dřevo, mezi které patří i polomy, se musí vytěžit prioritně,“ vysvětlil lesní správce Jiří Toms. Lesy počítají, že polomy se zlikvidují do konce června. Podle jeho slov však nestačí dřevo jen vytěžit. Je třeba jej co nejdříve odvézt pryč z lesa, aby se nestalo útočištěm právě kůrovce. I když si lesáci nemohou stěžovat na nezájem odběratelů, přesto se potýkají s problémy. Poptávka po dřevu je totiž průběžná a firmy mají omezené výrobní i skladovací kapacity a většinou nejsou schopné zpracovat tolik dřeva najednou.
Cena dřeva klesne
S tím se ale nesou další potíže. Jak řekl ředitel děčínských městských lesů Antonín Novák, vinou vysoké nabídky a omezené poptávky cena dřeva v dohledné době značně klesne. „Když je přetlak nabídky, firmy pochopitelně tlačí ceny dolů,“ vysvětlil Novák. Dodal, že městské lesy mají už většinu kalamitního dřeva vytěženou a do konce dubna by už měly být čisté.
V nepřístupném terénu, kam se nedostane lesní technika, je nenahraditelným pomocníkem kůň. Těch je ale k dispozici málo. „Přes sebelepší mechanizaci jsou koně v lese stále potřeba,“ řekl Novák.
Kvalitních koní mají lesáci nedostatek
„Koní, kteří jsou schopní pracovat v lese, je opravdu málo, lidé už je chovají spíše kvůli jezdectví,“ potvrdil jeho slova Vladimír Šoupal, jeden z mála soukromníků, kteří s koněm v lese ještě pracují. Sám dělá tuhle práci už řadu let, a tak ví, jak je kůň v lese nepostradatelný. Právě likvidace kalamit je pro koně velmi nebezpečná. Polomy zaklíněné v korunách stromů, které lesáci pomocí koňské síly uvolňují, mohou totiž zvíře těžce poranit. „Práce v kopcích ještě nejsou zdaleka u konce a bez koně bych se tady neobešel,“ dodal Šoupal.